Ono

Stranger, Niemcy/Francja/Polska 2004

22-letnia Ewa nie ma stałej pracy, mieszka u rodziców. Gdy zachodzi w ciążę, chce się pozbyć niechcianego dziecka. Trudno jej jednak zdobyć pieniądze na zabieg.

 • Czas trwania: 94 minut, Gatunek: Dramat obyczajowy
 • Reżyseria: Małgorzata Szumowska, Małgorzata Szumowska

Ono w telewizji

ZwińRozwiń

Obsada

 • Małgorzata Bela jako Ewa
 • Marek Walczewski jako Stefan, ojciec Ewy
 • Teresa Budzisz-Krzyżanowska jako Marta, matka Ewy
 • Barbara Kurzaj jako koleżanka Ewy
 • Marcin Brzozowski jako Michał
 • Andrzej Chyra jako Dingo, gospodarz teleturnieju
 • Anna Radwan jako lekarka wykonująca USG

Twórcy

 • Janusz Szela Producent
 • Michał Englert Zdjęcia
 • Małgorzata Szumowska Scenariusz
 • Małgorzata Szumowska Reżyseria
 • Małgorzata Szumowska Reżyseria
 • Paweł Mykietyn Muzyka

Opis programu

ZwińRozwiń

22-letnia Ewa nie ma stałej pracy, mieszka u rodziców. Gdy zachodzi w ciążę, chce się pozbyć niechcianego dziecka. Trudno jej jednak zdobyć pieniądze na zabieg. Podczas badania USG lekarka informuje dziewczynę, że rozwijający się płód słyszy dźwięki. Ewa powoli przyzwyczaja się do myśli o dziecku, opowiada mu, jak wygląda świat. Tymczasem jej ojciec zaczyna chorować na Alzheimera. Najbliżsi zdają sobie sprawę, że niedługo stracą z nim kontakt. Ojca cieszy perspektywa zostania dziadkiem, lecz obawia się, że nie zdąży poznać wnuka.

Autobus linii 13 hamuje raptownie, kiedy na jego drodze pojawia się postać w kapturze. Kierowca otwiera drzwi i młody mężczyzna wchodzi do środka pojazdu. Na jego twarzy widać świeże blizny, a niedbały strój, kolczyk w uchu i buntownicza fryzura zdradzają punka. Chłopak zaczepia pasażerów, chce pieniędzy. W pewnym momencie przysiada się do samotnej dziewczyny. Ewa częstuje "sępa" papierosem. Myślami jest jednak daleko. W kolejnej scenie rozmawia w szpitalu z ginekologiem o zabiegu usunięcia ciąży. Ewa nie chciała tego dziecka, "wpadła", a wówczas jej partner zostawił ją. Lekarz kieruje dziewczynę do swojego prywatnego gabinetu, żąda zaliczki. Ale wtedy Ewa uświadamia sobie, że niechlujny współpasażer z autobusu ją okradł. Dziewczyna straciła pieniądze przeznaczone na zabieg. W takiej sytuacji lekarz grzecznie, ale stanowczo wyprasza ją z gabinetu, bo za drzwiami czekają kolejne pacjentki. 22 - letnia Ewa pracuje na stacji benzynowej. To zajęcie, nieodpowiadające jej możliwościom i ambicjom, sprawia, że życie nudzi ją coraz bardziej. Kiedy zorientowała się, że jest w niechcianej ciąży, nie zawahała się przed podjęciem decyzji o aborcji. Ale wizyta w szpitalu odmienia jej punkt widzenia. Ewa dowiaduje się, że dwumiesięczny płód jest już w stanie słyszeć. Postanawia przygotować swoje nienarodzone dziecko - o którym mówi "ono" - do przyjścia na świat. Czyta mu na głos, wsłuchuje się z nim w otaczające ją dźwięki, po raz pierwszy od wielu lat gra na pianinie. Z pomocą przychodzi jej ojciec, Stefan - cierpiący na Alzheimera starszy pan o duszy artysty. Dziewczyna próbuje się też zbliżyć do matki, z którą od lat łączą ją tylko bardzo chłodne relacje. Ewa zaprzyjaźnia się także z młodą prostytutką, Iwoną, dla której to zajęcie ma być szansą na bogatą przyszłość. Pewnego dnia Ewa spotyka Marcina, punka, który okradł ją w autobusie, przypadkiem ratując w ten sposób życie jej dziecku. Pomiędzy młodymi rodzi się silne uczucie, którego nie burzy nawet fakt, że Marcin zarabia na życie dilerką. Wkrótce jednak szczęście Ewy zostaje brutalnie zburzone. Okazuje się, że z powodów zdrowotnych życie dziecka może być zagrożone... Film Małgorzaty Szumowskiej to przejmująca opowieść o sensie życia, o przychodzeniu na świat i umieraniu. Na podstawie pomysłu Szumowskiej powstała głośna książka Doroty Terakowskiej, matki reżyserki. Młodej modelce i aktorce Małgorzacie Beli grającej Ewę partnerują m.in. Marek Walczewski oraz Teresa Budzisz - Krzyżanowska. Film obyczajowy, 94 min, Polska/ Niemcy 2004 Scenariusz i reżyseria: Małgorzata Szumowska Zdjęcia: Michał Englert Muzyka: Paweł Mykietyn Aktorzy: Małgorzata Bela, Marek Walczewski, Teresa Budzisz - Krzyżanowska, Barbara Kurzaj, Andrzej Chyra, Marcin Brzozowski, Anna Radwan, Eryk Lubos i inni

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×