Operacja "Cezary"

Operacja "Cezary", Polska 2017

Film dokumentalny „Operacja Cezary” oparty jest na analizie niemal stustronicowego, ściśle tajnego dokumentu, który na zawsze miał pozostać w archiwach wywiadu wojskowego PRL. Zawiera on, wykonany przez pracowników III Departamentu MBP, skrupulatny opis działań, podjętych przez specsłużby NKWD i UB, wobec IV Zarządu Głównego Wolność i Niezawisłość.

 • Czas trwania: 55 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Sławomir Górski

Operacja "Cezary" w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

 • Sławomir Górski Reżyseria
 • Sławomir Górski Scenariusz

Opis programu

ZwińRozwiń

Wkrótce po aresztowaniu członków IV Komendy WiN w 1948 roku powstała V Komenda WiN, stworzona przez III Departament Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Celem prowokacji, zwanej operacją "Cezary", były: ostateczne rozbicie struktur Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość w Polsce i infiltracja zagranicznej delegatury WiN oraz zachodnich wywiadów. Była to największa prowokacja przeprowadzona przez komunistyczny kontrwywiad w Polsce. Zakończyły ją tzw. ujawnienie WiN i aresztowania.

Film dokumentalny „Operacja Cezary” oparty jest na analizie niemal stustronicowego, ściśle tajnego dokumentu, który na zawsze miał pozostać w archiwach wywiadu wojskowego PRL. Zawiera on, wykonany przez pracowników III Departamentu MBP, skrupulatny opis działań, podjętych przez specsłużby NKWD i UB, wobec IV Zarządu Głównego Wolność i Niezawisłość. Celem było przejęcie ich struktur poprzez zwerbowanie do współpracy agenta. Poakowska organizacja WiN skupiała większość wrogo nastawionych do komunizmu ludzi w Polsce i na Zachodzie. Zadaniem MBP w Polsce stało się ostateczne rozbicie „wrogów władzy ludowej”. „Klasyczne metody” wyłapywania, śledztw i walki mogły zająć jeszcze wiele, wiele lat. Wiedzę techniczną w całości przyjęto od NKWD. Powstała koncepcja Gry Operacyjnej, której zawiązanie było możliwe wyłącznie poprzez utwierdzenie sojuszników IV komendy WiN w przekonaniu o tym, że po aresztowaniu jej dowódców, odrodzona V komenda, będzie kontynuować działania poprzedniej. Tym samym możliwe będzie ostateczne rozbicie pozostających na wolności tysięcy niebezpiecznych, dla „instalowania komunizmu” konspiratorów w kraju, oraz skompromitowanie skupionych wokół Rządu RP w Londynie wszystkich przedwojennych polityków i wojskowych, którzy wciąż otrzymując raporty o terrorze komunistów od WiN z kraju, informowali o tym świat. Aby przeprowadzić Operację, należało przejąć dowództwo i ustanowić własne, tak, aby ani podziemie w kraju, ani Delegatura WIN za granicą, nie miały wątpliwości, że V ZG WiN jest wiarygodny. Akcja zakończyła się spektakularnym sukcesem Urzędu Bezpieczeństwa. Całkowicie rozbito resztki podziemia niepodległościowego w Polsce. Skompromitowano Rząd RP na uchodźstwie, czyniąc go wiarygodnym w oczach Zachodu i nieszkodliwym. Na mocy umowy o współpracy pomiędzy Delegaturą WiN a wywiadem USA, wprowadzono do struktur CIA agentów NKWD.

Komentarze

Skomentuj
 • Zaintrygowana (gość)

  To nie prymitywne buractwa bez matury, do komunistów przystępowali też wykształceni oficerowie i inteligenci ...polscy. Polska przedwojnna była podzielona tj po wojnie i dziś na socjalistów i narodowców.

  28.02.2018 09:26
 • Bret

  Zawsze mnie dziwiło, że prymitywne buractwo bez matury potrafi być sprytniejsze od elit.

  27.02.2018 20:59

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×