Opowieść o Indiach

Złoty wiek, Wielka Brytania 2016

W Indiach idea złotego wieku jest wciąż żywa, a za taki okres uchodzi w historii tego kraju V wiek n.e. W tym okresie Indusi mogli poszczycić się wieloma osiągnięciami.

  • Czas trwania: 55 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Opowieść o Indiach w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Wszystkie społeczeństwa w historii ludzkości mają wizję swego złotego wieku - epoki, kiedy ludzie żyli w pokoju i dostatku. W Indiach idea złotego wieku jest wciąż żywa, a za taki okres uchodzi w historii tego kraju V wiek n.e. Na północy cywilizację indyjską ukształtowali wtedy Guptowie, na południu dynastia Ćolów stworzyła imperium obejmujące Indie południowe i wyspy na Oceanie Indyjskim. W tym okresie Indusi mogli poszczycić się wieloma osiągnięciami: odnosili sukcesy w metalurgii, jako pierwsi użyli symbolu zera, obliczyli obwód Ziemi.

Wszystkie społeczeństwa w historii ludzkości mają wizję swego złotego wieku. W Indiach za złoty wiek uważa się V wiek n. e. Na północy cywilizację indyjską ukształtowali wtedy Guptowie, na południu dynastia Ćolów stworzyła imperium obejmujące Indie południowe i wyspy na Oceanie Indyjskim. W tym okresie Indusi mogą się poszczycić wieloma osiągnięciami: odnosili sukcesy w metalurgii, jako pierwsi użyli symbolu zera, obliczyli obwód Ziemi, stworzyli pierwszy podręcznik miłości "Kamasutrę". Na południu król z dynastii Ćolów, Radźaradźa I, ufundował w Tańdźawurze istniejącą do dziś wspaniałą świątynię na cześć Śiwy. Kwitła tam wtedy rzeźba w metalu wykonywana techniką odlewniczą stosowaną do dziś.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×