Opowieść żołnierza

A Soldier's Story, USA 1984

Luizjana, rok 1944. Czarnoskóry żołnierz, sierżant Waters, zostaje zamordowany. Przysłany z Waszyngtonu prokurator wojskowy, kapitan Richard Davenport, ma odnaleźć sprawcę morderstwa.

 • Czas trwania: 100 minut, Gatunek: Dramat obyczajowy
 • Reżyseria: Norman Jewison

Opowieść żołnierza w telewizji

ZwińRozwiń

Obsada

 • Howard E. Rollins jr jako kapitan Davenport
 • Adolph Caesar jako sierżant Waters
 • Art Evans jako Wilkie
 • David Alan Grier jako kapral Copp
 • Denzel Washington jako Peterson
 • Dennis Lipscomb jako kapitan Taylor
 • Trey Wilson jako pułkownik Nivens

Twórcy

 • Charles Fuller Scenariusz
 • Norman Jewison Reżyseria
 • Caroline Biggerstaff Montaż
 • Russell Boyd Zdjęcia
 • Herbie Hancock Muzyka
 • Norman Jewison Producent

Opis programu

ZwińRozwiń

Rok 1944. W bazie wojskowej na południu Stanów Zjednoczonych zostaje zamordowany czarnoskóry sierżant Waters. Zabity dowodził plutonem złożonym z samych Afroamerykanów; uczył musztry i znany był z wyjątkowej surowości. Z Waszyngtonu przybywa prokurator wojskowy, kapitan Davenport, z zadaniem wykrycia sprawców zbrodni. Widząc panujące w jednostce uprzedzenia rasowe, wbrew dyrektywom podejmuje wnikliwe śledztwo.

Rollins Jr., Adolph Caesar, Art Evans, David Alan Grier, David Harris, Dennis Lipscomb, Larry Riley, Robert Townsend, Denzel Washington, William Allen Young, Patti LaBelle, Wings Hauser, Scott Paulin, John Hancock, Trey Wilson. Norman Jewison, reżyser i scenarzysta urodzony w Toronto, to jeden z najbardziej rozpoznawalnych twórców Hollywood. Autor tak znanych obrazów jak Skrzypek na dachu, Jesus Christ Superstar czy Wpływ księżyca często podejmuje kontrowersyjne tematy. Nie inaczej jest w przypadku Opowieści żołnierza, adaptacji nagrodzonej Pulitzerem sztuki Charlesa Fullera, inspirowanej powieścią Hermana Melville'a. Kończy się II wojna światowa. W pobliżu amerykańskiego fortu wojskowego Neal w Luizjanie dochodzi do wstrząsającego zabójstwa. W niewyjaśnionych okolicznościach zostaje zamordowany czarnoskóry sierżant Waters. Waters słynął z niezwykle surowego charakteru i twardej ręki względem podwładnych. Rusza śledztwo w sprawie zabójstwa. Do wyjaśnienia sprawy zostaje skierowany również czarnoskóry prokurator wojskowy, kapitan Davenport. Przełożeni stawiają przed nim zadanie prawie nie do wykonania: ma w kilka dni zamknąć sprawę, unikając zbędnego rozgłosu. Davenport zaczyna wnikliwie badać okoliczności zabójstwa. Wiele wskazuje na to, że w morderstwo może być zamieszany Ku Klux Klan. Jednak kolejne odkrycia wprowadzają coraz to nowe tropy. Prawda, którą ujawni Davenport, będzie zaskakująca, ale również bardzo niewygodna dla wielu osób. Opowieść żołnierza to poruszająca, nietypowa historia o rasizmie. Daleka od stereotypów postrzegania problemu, polemizująca z czarno-białym widzeniem tej sprawy. Autorzy filmu nie podsyłają łatwych rozwiązań, sugerując, iż problem uprzedzeń rasowych może tkwić w każdym - tak w białym człowieku, jak i w czarnoskórym. Jewison po raz kolejny udowadnia, że warsztat filmowy ma opanowany znakomicie. Z każdą minutą film wciąga bardziej, atmosfera gęstnieje, wyjaśnienie ponurej zagadki okazuje się wielopiętrową układanką. Nie przypadkiem autorem zdjęć jest doskonały operator Russell Boyd (Rok niebezpiecznego życia, Pod czułą kontrolą), a za stronę muzyczną odpowiedzialny jest sam Herbie Hancock. Twórcy nie boją się stawiać trudnych pytań, a także pokazywać armię amerykańską w niekoniecznie korzystnym świetle. Kolejnym atutem filmu Jewisona jest aktorstwo. Nie tylko Howarda E. Rollinsa Jr. w roli kapitana Davenporta, lecz również stawiającego pierwsze kroki na ekranie Denzela Washingtona. Nietuzinkowe kino, poważna problematyka i wspaniała filmowa robocizna. Trzy nominacje do Oscara, nagroda na festiwalu w Moskwie, wyróżnienie krytyki z Los Angeles oraz nagroda Edgara Allana Poe dla Charlesa Fullera.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 4.9 Głosów: 11

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×