Oskar Kolberg - życie i pasja

Oskar Kolberg - życie i pasja, Polska 2015

W filmowej biografii Oskara Kolberga znani etnografowie, muzykolodzy i muzycy nie tylko opowiadają o jego pasji i pracy. Jego dorobek polskiej kultury ludowej wykorzystywany jest przez wielu artystów.

  • Czas trwania: 43 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Ewa Rozwadowska, Joanna Fido

Oskar Kolberg - życie i pasja w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Jacek Knop Zdjęcia
  • Ewa Rozwadowska Scenariusz
  • Ewa Rozwadowska Reżyseria
  • Joanna Fido Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Dokument stara się odpowiedzieć na pytanie, jakie znaczenie obecnie ma praca XIX-wiecznego, zapalonego etnografa, który zapisywał ginącą już wtedy polską kulturę ludową. To właśnie dzięki niemu zachował się od zapomnienia unikatowy fragment historii i tożsamości. W filmowej biografii Oskara Kolberga znani etnografowie, muzykolodzy i muzycy nie tylko opowiadają o jego pasji i pracy, ale także wykonują zapisane przez niego pieśni. Zgromadzony przez Kolberga dorobek polskiej kultury ludowej wykorzystywany jest przez wielu artystów.

Dokument biograficzny o życiu znanego etnografa i muzyka - Oskara Kolberga. O biografii badacza polskiego folkloru XIX wieku mówią współcześni etnografowie, muzykolodzy i muzycy, m. in. Anna Maria Jopek, Krzesimir Dębski i Witek Broda. Artyści opowiadają historię życia i pasji Kolberga, ale też grają i śpiewają zapisane przez niego pieśni. Właśnie muzyka, od klasycznej przez jazzową i etno, jest istotnym elementem filmu. Po dwustu latach od urodzin Kolberga wiele osób wciąż emocjonuje się i inspiruje spuścizną etnografa. Współcześni wertują jego tomy z tysiącami pieśni ludowych dawnej Rzeczypospolitej. Wykorzystują twórczo do własnych kompozycji, etnodesignu i badań etnograficznych. Czasem te reinterpretacje zaskakują kolbergowskie "Hula gąski" śpiewają w Senegalu i dworze cesarza Japonii. Pieśni ludu polskiego służą nie tylko tradycyjnym wykonawcom, ale też twórcom warszawskiego kabaretu. Film pokazuje tło społeczne i polityczne Polski pod zaborami, miejsca i przyjaciół, z którymi był związany badacz prowadzący wędrowniczy żywot. Dodatkowo, w filmie wyeksponowany jest wątek przyjaźni rodziny Kolberga z Fryderykiem Chopinem oraz elit intelektualnych Warszawy XIX wieku. (filmpolski)

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×