OSS 117: Kair, gniazdo szpiegów

OSS 117: Le Caire nid d'espions, Francja 2006

Najlepszy francuski tajny agent zostaje wysłany do Egiptu. Mimo braku planu działania szczęście mu sprzyja, a jego urokowi nie potrafią się oprzeć egipska księżniczka i niektórzy mężczyźni.

 • Czas trwania: 110 minut, Gatunek: Komedia sensacyjna
 • Reżyseria: Michel Hazanavicius

OSS 117: Kair, gniazdo szpiegów w telewizji

ZwińRozwiń

Obsada

 • Jean Dujardin jako Hubert Bonisseur de La Bath
 • Bérénice Bejo jako Larmina El Akmar Betouche
 • Aure Atika jako księżniczka Al Tarouk
 • Philippe Lefebvre jako Jack Jefferson
 • Constantin Alexandrov jako Setine
 • Laurent Bateau jako Gardenborough
 • François Damiens jako Raymond Pelletier

Twórcy

 • Jean-François Halin Scenariusz
 • Michel Hazanavicius Reżyseria
 • André Logie Producent

Opis programu

ZwińRozwiń

OSS 117 jest najlepszym francuskim tajnym agentem. W 1955 roku służby specjalne wysyłają go do Egiptu w sprawach wagi państwowej. Ma wyjaśnić okoliczności śmierci przyjaciela, Jacka Jeffersona, szpiega, który pracował w Kairze. Przy okazji musi zebrać informacje na temat rosyjskiego statku handlowego, zaprowadzić porządek na Kanale Sueskim i dopilnować pokoju na Bliskim Wschodzie. OSS 117 nie działa według planu, lecz może poszczycić się wyjątkowym szczęściem i urokiem, któremu nie potrafią się oprzeć egipska księżniczka i niektórzy mężczyźni.

OSS 117 w rzeczywistości nazywa się podobno Hubert Bonisseur de La Bath (Jean Dujardin) i jest najlepszym tajnym agentem, jakiego widziała Francja. Wśród jego spektakularnych dokonań jest wykradzenie Nazistom wyjątkowej wagi dokumentów, a tym samym uratowanie po raz kolejny świata przed katastrofą. Dziesięć lat później, w 1955 roku, francuskie służby specjalne wysyłają OSS 117 do Egiptu w kilku sprawach wagi państwowej. Po pierwsze ma wyjaśnić okoliczności śmierci swojego przyjaciela Jacka Jeffersona (Philippe Lefebvre), francuskiego szpiega pracującego w Kairze. Przy okazji musi zebrać informacje na temat rosyjskiego statku handlowego, zaprowadzić porządek w Kanale Sueskim i dopilnować pokoju na Bliskim Wschodzie. OSS 117 choć nie ma żadnego planu działania, może poszczycić się wyjątkowym szczęściem i zabójczym urokiem, któremu nie potrafi się oprzeć nawet egipska księżniczka Al Tarouk (Aure Atika). Dodatkowo - i to największa różnica między OSS 117 a znanym agentem 007 - urokowi de La Batha nie mogą się oprzeć również niektórzy mężczyźni. Książki i filmy opowiadające o kolejnych wcieleniach agentów w typie Jamesa Bonda to odrębny gatunek, a większość krajów ma własnego superszpiega. W Ameryce najbardziej popularny po Bondzie jest prawdopodobnie Austin Powers, w którego w 1997 roku wcielił się Mike Meyers w filmie Jaya Roacha. Francuzi zaś mają OSS 117, którego w latach 50. stworzył na kartach powieści Jean Bruce. Przygody francuskiego agenta przeniósł po raz pierwszy na ekran Jean Sacha, który główną rolę powierzył Ivanowi Desny, urodzonemu w Chinach Rosjaninowi. Później w 117 wcielali się m.in. Amerykanie John Gavin i Kerwin Mathews oraz Austriak Frederick Stafford. Pierwszym francuskim aktorem, który zagrał de La Batha jest Jean Dujardin, komik, któremu sławę przyniosła główna rola w "Brice de Nice - nicejski ślizg" (premiera w CANAL+ 17 lutego 2008). Dujardin jako OSS 117 zebrał znakomite opinie krytyków i zdobył serca francuskiej publiczności.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×