Ostatni dyktator w Europie

Europe's Last Dictatore, Wielka Brytania 2012

1 marca 2012 r. w Londynie odbył się premierowy pokaz filmu dokumentującego sytuację na Białorusi. Produkcja przedstawia walkę grupy opozycjonistów więzionych i wysyłanych do obozów pracy.

 • Czas trwania: 65 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Ostatni dyktator w Europie w telewizji

ZwińRozwiń
 • Czwartek 13.03.2014 01:10

  TVP 2

 • Wtorek 18.09.2012 14:10

  TVP 2

 • Wtorek 18.09.2012 00:30

  TVP 2

Opis programu

ZwińRozwiń

1 marca 2012 r. w Londynie odbył się premierowy pokaz filmu dokumentującego sytuację na Białorusi, która pozostaje archaicznym punktem na mapie demokratycznego kontynentu. Film mówi o torturach, o finansowanych przez państwo morderstwach i porwaniach, o walce grupy opozycjonistów więzionych i wysyłanych do obozów pracy. W ramach solidarności z ofiarami dyktatora coraz więcej ludzi na świecie przyłącza się do protestu przeciw opresji. Premierowy pokaz dokumentu poprowadziła Joanna Lumley, która jest narratorem filmu.

Angielski film dokumentalny przedstawia sytuację na Białorusi. Kraj ten stojący u wrót Europy, wciąż pozostaje archaicznym i antydemokratycznym punktem na mapie naszego kontynentu. Białoruś ma 10 milionów ludności. Graniczy z Polską, Rosją, Litwą, Łotwą i Ukrainą. Aleksander Łukaszenka rządzi krajem żelazną ręką od 17 lat. Jest nazywany "ostatnim dyktatorem Europy". Dla wielu ludzi jest obiektem żartów, ale jego władza jest realna. Siedziba służby bezpieczeństwa, nadal zwanej KGB, góruje nad Mińskiem tak samo, jak oficerowie KGB nad Białorusinami. Nie ma wolności słowa. Media albo należą do państwa, albo są przez państwo kontrolowane. Dostęp do Internetu jest ograniczony i monitorowany. Łukaszenka kontroluje wszystkie dziedziny życia, a z opozycją surowo się rozprawia. W ramach solidarności z ofiarami dyktatora coraz więcej ludzi na świecie przyłącza się do protestu przeciw opresji. Zagraniczni dziennikarze nie są tu mile widziani, dlatego autorzy filmu większość obrazów filmowali z ukrycia. Przyjezdni mają wrażenie, że w Mińsku zatrzymał się czas. Puste ulice i przytłaczające budowle, przy których ludzie czują się, jak karły. To wszystko przypomina czasy sowieckie. Ludzie boją się mówić o polityce. 80 procent miejsc pracy to posady państwowe, a niewielki sektor prywatny też jest kontrolowany przez państwo, dlatego krytyka reżimu oznacza utratę pracy i problemy z utrzymaniem rodziny. Film mówi o torturach, morderstwach i porwaniach, a także o walce grupy opozycjonistów, więzionych i wysyłanych do obozów pracy. Premiera filmu odbyła się 1 marca 2012 w Londynie. Pokaz prowadziła znana angielska aktorka, Joanna Lumley, która w filmie wystąpiła w roli narratorki.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×