Ostatni Mazurzy

Ostatni Mazurzy, Polska 2010

Ernest Kruk urodził się na Mazurach. Jego życie było naznaczone poszukiwaniem tożsamości i odzyskiwaniem mazurskości. Bohater postanowił walczyć o pamięć o przodkach.

  • Czas trwania: 50 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Ostatni Mazurzy w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Julia Wołoszyńska Autor
  • Julia Wołoszyńska Scenariusz

Opis programu

ZwińRozwiń

Mazurzy, kiedyś nazywani Prusami, przyjęli chrześcijaństwo i jako katolicy wiele lat żyli w państwie krzyżackim. Po reformacji nastały w tych rejonach ponad cztery wieki wpływów Kościoła ewangelickiego. Po II wojnie światowej krajobraz Mazur zmienił się kolejny raz - dawne świątynie ewangelickie zaczęły służyć katolikom. Ernest Kruk urodził się na Mazurach. Jego życie było naznaczone poszukiwaniem tożsamości i odzyskiwaniem mazurskości. Bohater postanowił walczyć o pamięć o przodkach.

Ernest Kruk urodził się w krainie, która leżała na "tyłach historii". Ziemia mało znana, podobnie jak żyjący tu naród. Wszystkie tragiczne wydarzenia XX wieku odcisnęły nieodwaracalne piętno na tych ludziach. Wojny ostatecznie spowodowały, że społeczność Mazurów przestała istnieć. Mazurzy, kiedyś nazywani Prusami, przyjęli chrześcijaństwo i przez wiele lat żyli w państwie krzyżackim, wtedy byli katolikami. Potem przyszła reformacja i ponad cztery wieki Kościoła ewangelickiego. Po II wojnie światowej krajobraz Mazur po raz kolejny się zmienił, tym razem z ewangelickiego na katolicki. Niestety, okoliczności tych zmian były bardzo tragiczne. Narodu mazurskiego praktycznie na Mazurach już nie ma.... Dawne świątynie ewangelickie teraz służą katolikom. W 1945 i 1946 roku nierzadko siłą były odbierane ewangelickiej ludności mazurskiej. Dochodziło nawet do bitew pod kościołami (Ruciane - Nida, Mikołajki). Jedyna pokojowa wymiana świątyń na Mazurach odbyła się w parafii w Nidzicy. Już prawie nikt nie pamięta, kto jeszcze kilkadziesiąt lat temu był gospodarzem Krainy Wielkich Jezior. Co się stało z dawnymi mieszkańcami tych ziem?Ernest Kruk postanowił walczyć, aby pamięć o jego przodkach Mazurach nie zginęła. Propagator mazurskości, pisarz, poeta. Gdy skończyła się II wojna światowa, miał zaledwie cztery lata. Zaraz po wojnie stracił rodziców (ojciec wywieziony do ZSRR, gdzie zmarł; matka umarła na tyfus w Dobrzyniu, rodzinnej wsi Ernesta Kruka). W 1945 r. bezpowrotnie stracił swój dom. Zaraz po pogrzebie matki do domu wprowadziła się polska rodzina. Ernest trafił do domu dziecka. Rodzinnegodomu nigdy już nie odzyskał. Mieszka na jednym z olsztyńskich osiedli. Zawsze zdawał sobie sprawę ze swojej inności, jego całe życie naznaczone było poszukiwaniem własnej tożsamości, odzyskaniem utraconej mazurskości.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×