Ostatni swing

Ostatni swing, Polska 2019

Dokument przedstawia sylwetkę Witolda Sobocińskiego, który był mistrzem sztuki operatorskiej, geniuszem światła, współautorem wielu dzieł Andrzeja Wajdy, Wojciecha Jerzego Hasa i Romana Polańskiego.

 • Czas trwania: 58 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Tomasz Garncarek

Ostatni swing w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

 • Tomasz Garncarek Scenariusz
 • Tomasz Garncarek Reżyseria
 • Shuxuan Mei Zdjęcia

Opis programu

ZwińRozwiń

Witold Sobociński był mistrzem sztuki operatorskiej, geniuszem światła, współautorem wielu dzieł Andrzeja Wajdy, Wojciecha Jerzego Hasa i Romana Polańskiego. Autorzy dokumentu przedstawiają portret bohatera stworzony w dużej mierze z filmów, które współtworzył. Wspomnienia z planów zdjęciowych przeplatają się z wypowiedziami artysty, zarejestrowanymi wkrótce przed jego śmiercią. Podczas pracy z młodzieżą i w otoczeniu rodziny Sobociński chętnie dzielił się tajnikami warsztatu operatora filmowego.

Zmarły w 2018 roku Witold Sobociński był niedościgłym mistrzem sztuki operatorskiej, geniuszem światła, współautorem wielu dzieł Andrzeja Wajdy, Wojciecha Jerzego Hasa, Romana Polańskiego. Zamiast klasycznej biografii dostajemy portret bohatera stworzony w dużej mierze z samych filmów. Wspomnienia z planów zdjęciowych przeplatają się z wypowiedziami artysty zarejestrowanymi niedługo przed jego śmiercią. Podczas pracy z młodzieżą czy w otoczeniu rodziny artysta dzieli się tajnikami swojego warsztatu. Dokumentalny portret jednego z najwybitniejszych operatorów XX wieku, twórcy zdjęć do takich obrazów jak m.in. "Wesele", "Śmierć prezydenta", "Wrota Europy", "Szpital przemienienia", "Smuga cienia".

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: - Głosów: 0

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×