Ostatnia wieczerza

Last Supper, Szwecja 2005

Twórcy dokumentu przedstawiają historię i rytuały posiłków, których zażyczyli sobie więźniowie tuż przed egzekucją. Głównym bohaterem jest Brian Price - kucharz w więzieniu Huntsville w Teksasie.

 • Czas trwania: 70 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Ostatnia wieczerza w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Twórcy dokumentu przedstawiają historię i rytuały posiłków, których zażyczyli sobie więźniowie tuż przed egzekucją. Badają historię tych posiłków w różnych kulturach i okolicznościach. Zwyczaj przygotowywania ostatniej wieczerzy dla osób skazanych istnieje tak długo jak sama kara śmierci. Każdy więzień, mający zostać stracony ma taki posiłek zagwarantowany prawnie. Jak się okazuje, nie są to wykwintne rarytasy, tylko proste jedzenie. Głównym bohaterem jest Brian Price - kucharz w więzieniu Huntsville w Teksasie, który takie posiłki przyrządza.

Kontrowersyjny dokument przedstawia historię i rytuały posiłków, które zażyczyli sobie więźniowie tuż przed egzekucją. Autorzy filmu zastanawiają się jak wygląda współczesna „ostatnia wieczerza”. Badają historię tych posiłków w różnych kulturach i okolicznościach. Szwedzki obraz był pokazywany na festiwalu kuchnia+ food film fest 2011. Zwyczaj przygotowywania ostatniej wieczerzy dla osób skazanych istnieje tak długo jak sama kara śmierci. Tradycja ta wywodzi się z uroczystości pogrzebowych, podczas których zmarli otrzymywali pożywienie, aby ułatwić im podróż w zaświaty. Wiązało się to z wiarą w nieśmiertelną duszę człowieka. Każdy więzień, mający zostać stracony ma taki posiłek zagwarantowany prawnie. Jak się okazuje, nie są to wykwintne rarytasy, tylko proste jedzenie. Kryminaliści swoje decyzje motywują różnie- czasem przez wzgląd na wspomnienia, czasem jest to po prostu potrzeba chwili. Wybór jest jednak dla nich niezmiernie ważny. Twórcy dokumentu Mats Bigert i Lars Bergström skupiają się na rozbieżności pomiędzy historycznym i współczesnym znaczeniem tego rytuału. Film przeplatany jest animowanymi grafikami i archiwalnymi zdjęciami. Głównym bohaterem „Ostatniej wieczerzy” jest Brian Price – kucharz w więzieniu Huntsville w Teksasie, który przyrządza jedno z 200 "przedśmiertnych zamówień", w swojej karierze. Zdjęcia do filmu zostały nakręcone w 2004 r. w USA, na Filipinach, w Tajlandii, Japonii, Kenii, RPA i Szwecji. Ostatni posiłek przed śmiercią skazaniec może sobie wybrać wedle własnego uznania. Które z dotychczasowych życzeń były najoryginalniejsze?

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: - Głosów: 0

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×