Ostatnie mroczne tajemnice Hitlera

Hitler's Last Secret, Francja 2016

Dokument przedstawia ostatnie dni życia Hitlera. Autorzy wykorzystali nowo odkryte dokumenty, materiały archiwalne, wizualizacje graficzne, wypowiedzi historyków i inscenizacje.

 • Czas trwania: 53 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Emmanuel Amara

Ostatnie mroczne tajemnice Hitlera w telewizji

ZwińRozwiń
 • Środa 08.05.2019 03:20

  TVP 1

 • Czwartek 10.05.2018 00:15

  TVP 1

Twórcy

 • Malvina Meinier Muzyka
 • Nicolas Emeric Zdjęcia
 • Emmanuel Amara Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Adolf Hitler popełnił samobójstwo 30 kwietnia 1945 roku. Dokument przedstawia ostatnie dni jego życia, wykorzystując nowo odkryte dokumenty, materiały archiwalne, wizualizacje graficzne, wypowiedzi historyków i inscenizacje. Przed śmiercią Adolf Hitler i Ewa Braun zniszczyli archiwa. Historycy sądzili, że zbadali wszystkie dostępne materiały. Jednak dzięki francuskiemu majorowi Raymondowi Rose ujawniono nieznane dokumenty o ogromnym znaczeniu historycznym.

Film dokumentalny opowiadający o ostatnich dniach życia Hitlera. Przedstawia fakty tuż przed 30 kwietnia 1945 roku, kiedy Hitler popełnił samobójstwo. Nowo odkryte dokumenty, materiały archiwalne, niezwykle starannie opracowane wizualizacje graficzne bunkra w Berlinie oraz inscenizacje i wypowiedzi historyków. Na kilka dni przed samobójstwem Adolf Hitler i Ewa Braun zakończyli niszczenie swoich archiwów. Hitler nie chciał niczego po sobie zostawić. Historycy sądzili, że zbadali wszystkie istniejące i dostępne materiały. Jednak 70 lat po 30 kwietnia 1945 roku, dzięki nieżyjącemu już francuskiemu majorowi Raymondowi Rose oraz prywatnemu kolekcjonerowi, ujawniono nieznane archiwa polityczne i prywatne o ogromnym znaczeniu historycznym. Te unikatowe dokumenty pozwolą lepiej zrozumieć ostatnie dni Hitlera. Jaka atmosfera panowała w berlińskim bunkrze? Czy Führer miał jeszcze nadzieję, że sytuacja militarna się odwróci? Czy istnieje dowód na związek między Hitlerem a Ewą Braun? W którym momencie postanowił popełnić samobójstwo? Czy Göring zamierzał przejąć władzę w ostatnich chwilach Rzeszy? W ostatnich dniach życia Hitler był w opłakanym stanie, w zaawansowanym stadium choroby Parkinsona. Garbił się, powłóczył nogami, stracił panowanie nad lewą ręką, więc musiał ją podtrzymywać prawą. Miał drgawki kurczowe. 20 kwietnia 1945 był decydującym momentem, ponieważ w tym dniu (były to urodziny Hitlera) w sposób symboliczny Sowieci wjechali do Berlina. Dylemat Hitlera był następujący: zostać w mieście czy uciec? 30 kwietnia w prywatnym testamencie podyktowanym o 3 nad ranem Hitler zapowiedział: wraz z małżonką wybraliśmy śmierć w celu uniknięcia wstydu odwołania z funkcji lub kapitulacji. Chcemy zostać tutaj spopieleni. Ciała Ewy Braun i Hitlera zostały natychmiast spalone w ogrodach kancelarii. Walki trwały jeszcze tydzień, aż do podpisania kapitulacji Niemiec w dniach 7 i 8 maja w Reims i w Berlinie. Nazistowski reżim przetrwał do 23 maja.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×