Pamiętnik z Korei Północnej

Tagebuch aus Nordkorea, Niemcy 2016

Dziennikarz i fotograf Luca Faccio wiele razy był w Korei Północnej. Wyrusza w kolejną podróż, by się przekonać, czy kraj ma zamiar pojednać się z Koreą Południową i czy jest na to gotowy.

  • Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Luca Faccio

Pamiętnik z Korei Północnej w telewizji

ZwińRozwiń
  • Poniedziałek 16.12.2019 22:40

    TVP 1

Twórcy

  • Christffer Koller Scenariusz
  • Luca Faccio Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Dziennikarz i fotograf Luca Faccio na co dzień mieszka w Wiedniu. Od 2005 roku siedem razy był w Korei Północnej, poznał jej mieszkańców i ich światopogląd. Przyznaje, że widział więcej, niż wolno zobaczyć turyście. Zagranicznym dziennikarzom przebywającym w Korei Północnej przez całą dobę towarzyszą opiekunowie, którzy kontrolują, co jest filmowane, z kim i o czym się rozmawia. Luca Faccio kolejny raz przybywa do Korei Północnej, by przekonać się, czy kraj ma zamiar pojednać się z Koreą Południową i czy jest na to gotowy.

Film dokumentalny opowiadający o podróży dziennikarza i fotografa Luca Faccio do Korei Północnej. Luca mieszka w Wiedniu. Od 2005 roku siedmiokrotnie bywał w Korei Północnej, mógł nieco poznać jej mieszkańców i ich światopogląd. Przy czym widział więcej, niż wolno było zobaczyć. Przyjeżdżającym tu dziennikarzom przez całą dobę towarzyszą opiekunowie. Luca zna swoich już od kilku lat, teraz robią sobie wspólne zdjęcia. Kontrolują to, co filmuje, z kim i o czym rozmawia. Po dziesięciu latach wraca, aby się przekonać czy kraj rzeczywiście jest gotowy i czy ma zamiar pojednać się z Koreą Południową. Obowiązkowym punktem programu jest wizyta przy olbrzymich posągach wielkich przywódców. Jest zaskoczony zmianami. Stolica Pjongjang liczy ponad trzy miliony mieszkańców. Tworzy się coraz bardziej niezależna gospodarczo od państwa warstwa średnia, która w dłuższej perspektywie może się stać problemem dla reżimu. Od 2008 roku dopuszczono dwa miliony telefonów komórkowych. Właśnie jeden z nich mnie monitoruje. Służą też do telefonowania, ale tylko w obrębie kraju i są tylko dla wybranych obywateli, jak opiekunowie. Są tu kasyna, a nawet wiedeńska kawiarnia. Telewizja pokazuje postaci z zachodniej kultury. Zobaczymy kraj, który pozornie wygląda na szczęśliwy. Propaganda kwitnie, Koreańczycy pokazują to co mają najlepszego: fabrykę tekstyliów, strefę zdemilitaryzowaną, szkoły, supermarkety, ładnie ubrane, grzeczne dzieci i uśmiechniętych ludzi. Ale pod płaszczykiem dobrobytu można odczuć jak bardzo to społeczeństwo jest zastraszone, odizolowane od świata, bezwolne i podporządkowane reżimowi. Dziesięć lat temu Korea Północna jeszcze nie przyznawała się do posiadania broni nuklearnej. Zachodnie media wykazywały kiedyś brak zainteresowania tym odizolowanym krajem. Dlaczego wtedy go ignorowali? Czy nadal są tu obozy koncentracyjne i egzekucje? Dziennikarz próbuje wejść pomiędzy ludzi, poznać prawdę. Marzenia o zjednoczeniu Korei Północnej i Południowej wciąż są obecne, lecz rozwiewają się wskutek coraz to nowych prowokacji i wrogich postaw na - jak tu mówią - najbardziej niebezpiecznej granicy na świecie. To współczesny obraz Korei Północnej.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×