Panteon - Cmentarz Wojskowy w Warszawie

Polska 2010

Dokument przedstawia dzieje cmentarza wojskowego na warszawskich Powązkach. Opowiada o kulisach powstania jego symbolicznych miejsc, m.in. pomnika Gloria Victis” i Krzyża Katyńskiego.

  • Czas trwania: 44 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Marek Widarski

Panteon - Cmentarz Wojskowy w Warszawie w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Marek Widarski Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Są nekropolie będące nie tylko miejscami spoczynku, ale także pomnikami historii i kultury narodu. Należy do nich wileńska Rossa, lwowski Łyczaków ze zrekonstruowanym cmentarzem Orląt, cmentarz Rakowicki w Krakowie, a także warszawskie Powązki. Film odkrywa jego dzieje, prezentuje kwatery powstańców z 1863 roku, wielkopolskich żołnierzy z I wojny światowej, żołnierzy z 1920 roku i września 1939 roku. Przybliża postaci powstańców warszawskich i ofiar terroru stalinowskiego.

Są nekropolie będące nie tylko miejscami spoczynku, ale także pomnikami historii i kultury narodu. Należy do nich wileńska Rossa, lwowski Łyczaków ze zrekonstruowanym cmentarzem Orląt czy cmentarz Rakowicki w Krakowie, a także warszawskie wojskowe Powązki. Film odkrywa jego dzieje, prezentuje kwatery powstańców z 1863 roku, wielkopolskich żołnierzy z I wojny światowej, z 1920 roku, i września 1939 roku. Przybliża postaci powstańców warszawskich i ofiar terroru stalinowskiego. Mówi o losach żołnierzy 1 i 2 Armii WP oraz próbach zawłaszczenia monumentu przez komunistycznych uzurpatorów. Odpowiada na pytanie, skąd się wzięły brzozowe krzyże oraz opowiada o kulisach powstania pomnika „Gloria Victis”, krzyża katyńskiego czy tzw. „łączki”.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×