Papież i Hitler: tajne akta Piusa XII

Die Geheimnisse der Akten - Der Vatikan öffnet seine Archive, Niemcy 2020

Pius XII został wybrany na Tron Piotrowy w 1939 r. W następnych latach miliony Żydów zostały deportowane przez reżim nazistowski i zgładzone w obozach koncentracyjnych. Pius XII milczał i nigdy nie sprzeciwił się publicznie Hitlerowi.

  • Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Lucio Mollica, Luigi Maria Perotti

Papież i Hitler: tajne akta Piusa XII w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Lucio Mollica Autor
  • Luigi Maria Perotti Autor
  • Lucio Mollica Reżyseria
  • Luigi Maria Perotti Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

2 marca 2020 r. papież Franciszek udostępnił badaczom dokumenty dotyczące pontyfikatu Piusa XII, który został wybrany na Tron Piotrowy w 1939 r., tuż przed wybuchem II wojny światowej. W następnych latach miliony Żydów, w tym 1024 mieszkańców Rzymu, zostały deportowane przez reżim nazistowski i zgładzone w obozach koncentracyjnych. Pius XII milczał i nigdy nie wypowiedział słowa współczucia dla cierpienia narodu żydowskiego, ani nie sprzeciwił się publicznie Hitlerowi.

2 marca 2020 r. papież Franciszek udostępnił badaczom jedne z najbardziej kontrowersyjnych dokumentów w najnowszej historii Watykanu — akta dotyczące pontyfikatu Piusa XII. Eugenio Maria Pacelli, czyli papież Pius XII, został wybrany na Tron Piotrowy w 1939 r., na kilka miesięcy przed wybuchem II wojny światowej. W następnych latach miliony Żydów — w tym 1024 mieszkańców Rzymu — zostały deportowane przez reżim nazistowski i zgładzone w obozach koncentracyjnych, ale Pius XII milczał i nigdy nie wypowiedział słowa współczucia dla cierpienia narodu żydowskiego, ani nie sprzeciwił się publicznie Hitlerowi. Dlaczego milczał na temat Holokaustu, co zrobił podczas obławy na rzymskich Żydów w 1943 r., i czy wiedział, że niektórzy zbrodniarze wojenni, tacy jak Adolf Eichmann, wykorzystali watykańskie dokumenty, aby po wojnie uciec do Ameryki Łacińskiej?

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×