Pasja

Polska 2008

Bohaterem filmu jest Józef Żarnowiecki, samotnik mieszkający w Kalwarii Zebrzydowskiej. Mężczyzna opowiada o swoim zamiłowaniu do muzyki i ambicji zostania duchownym.

 • Czas trwania: 36 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Pasja w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

 • Dagmara Szymańska-Szymura Autor

Opis programu

ZwińRozwiń

Bohaterem filmu jest Józef Żarnowiecki, samotnik mieszkający w Kalwarii Zebrzydowskiej. Mężczyzna opowiada o swoim zamiłowaniu do muzyki i ambicji zostania duchownym. Choć wielokrotnie ponosił w życiu porażki, żarliwa wiara i pokora pomagały mu podnieść się i podążać w raz obranym kierunku. Umartwia swoje ciało na pamiątkę pasji Chrystusa. Monotonną dietę wzbogaca z troską hodowanymi truskawkami. Czasem przyjmuje wizyty znajomych. Nic dziwnego zatem, że mieszkańcy i pielgrzymi zwą go pustelnikiem.

Film dokumentalny, 37 min, Polska 2008 Reżyseria: Dagmara Szymańska - Szymura Scenariusz: Dariusz Szymura Muzyka: Maciej Dąbrowski - Nie chciałbym umierać, tylko wiecznie na ziemi żyć. Po śmierci nie ma nic, wszystko zanika, (...). Jest tylko duch niewidzialny - Józef Żarnowiecki w prostych słowach wyraża swój stosunek do życia. Charakterystyczną sylwetkę zgarbionego staruszka przemierzającego sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej rozpoznają rzesze pątników. Wielu życzliwie przygląda się niepozornej siwowłosej postaci, z trudem lecz i wewnętrzną siłą podążającej drogą wiodącą na cmentarz. Tu, na mogile ojca i matki, pan Józef raz jeszcze zmawia modlitwę za spokój swych najbliższych i zwracając się do nich zapewnia o swojej miłości. Wie, że niedługo dołączy do rodziców, choć wcale mu się nie śpieszy. Pan Józef ukochał życie. Ze wzruszeniem wspomina chwile ze swojej przeszłości, zamiłowanie do muzyki, ambicje zostania duchownym. I choć wielokrotnie ponosił w życiu porażki, żarliwa wiara i pokora pomagały mu podnieść się i podążać w raz obranym kierunku. Umartwia swoje ciało na pamiątkę pasji Chrystusa. Żyje samotnie, monotonną dietę wzbogaca z troską hodowanymi truskawkami. Czasem tylko przyjmuje wizyty znajomych. Nic dziwnego zatem, że mieszkańcy i pielgrzymi zwą go pustelnikiem. Pan Józef ironizuje, że większość widzi w nim dziada. Lecz jednocześnie w oczach wielu ma coś ze świętego. Tytułują go ojcem, dają mu jałmużnę, proszą o modlitwę za bliskich i wstawiennictwo. Tymczasem zbliża się termin pielgrzymki papieża Jana Pawła II. Pustelnik z Kalwarii Zebrzydowskiej ma nadzieję, że uda mu się osobiście wręczyć Ojcu Świętemu własnoręcznie napisany list. Autorom dokumentu udało się dotrzeć do Józefa Żarnowieckiego i wkroczyć w niedostępny dla innych intymny świat bohatera opowieści. Oko kamery śledzi codzienność pustelnika, przybliżając stworzoną i wyznawaną przez niego regułę życia. Józef Żarnowiecki, który zmarł w 2004 roku, pozostaje postacią intrygującą i nietuzinkową.

Komentarze

Skomentuj
 • Chylę czoła przed Gibsonem! (gość)

  Ten film to arcydzieło pod każdym względem.

  05.04.2015 15:02
 • Sabina (gość)

  W końcu film na czasie. Na innych programach pokazują inne filmy jak w ciągu całego roku. Mogliby coś religijnego pokazać - w końcu Wielki Piątek.

  03.04.2015 16:11
 • Tyberius Claudius Nero (gość)

  klażdy historyk powie wam że Jezus to postać historyczna

  30.03.2015 20:04
 • zdziwiony (gość)

  "dramat historyczny"?!? HISTORYCZNY?!? Może jeszcze dokumentalny?

  30.03.2015 20:01
 • luk.dab@...

  Polsat to kpina!!! Obcięty film. Pewnie nie było by czasu na reklamy.

  14.04.2014 22:04
 • ... (gość)

  W końcu normalny film w telewizji.

  14.04.2014 21:29
 • Farlander

  Tak jasne, dramat historyczny. :)

  14.04.2014 19:21
 • Gość (gość)

  Jim Caviezel cudownie zagrał Jezusa:) Jim Caviezel to cudowny człowiek widać,że jest głęboko wierzącym chrześcijaninem:)

  13.04.2014 20:05
 • jurekkoto (gość)

  Czekałem na ten film jest na czasie i bardzo naturalny , surowy wszyscy go powinni zobaczyć.

  01.04.2012 16:34
 • dexter (gość)

  smutny i piękny film

  30.03.2012 21:51
 • kris (gość)

  Wspaniały człowiek znałem go osobiście często przyjeżdżał do Sanktuarium Sióstr Benedyktynek w Staniątkach, dużo ludzi z tej miejscowości go znało.

  07.01.2011 00:09

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 6.7 Głosów: 11

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×