Paszporty Paragwaju

Paszporty Paragwaju, Polska 2019

Dokument o działalności grupy, która zajmowała się fałszowaniem dokumentów, by ratować życie Żydom podczas II wojny światowej, gdy Hitler próbował doprowadzić do zagłady narodu żydowskiego.

  • Czas trwania: 52 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Paszporty Paragwaju w telewizji

ZwińRozwiń
  • Niedziela 24.03.2019 23:00

    TVP 1

Opis programu

ZwińRozwiń

Dokument o działalności grupy Aleksandra Ładosia, który w czasie II wojny światowej był ambasadorem RP w Szwajcarii. Polsko-żydowska organizacja zajmowała się fałszowaniem dokumentów, by ratować życie Żydom podczas wojny, głównie w czasie tzw. Akcji Reinhardt, której celem była zagłada narodu żydowskiego.

Film "Paszporty Paragwaju" opowiada o działalności grupy Aleksandra Ładosia, czyli nielegalnej polsko - żydowskiej struktury, zajmującej się masowym fałszowaniem dokumentów dla ratowania Żydów podczas II wojny światowej. Dotyczy to głównie okresu tzw. Akcji Reinhardt, której celem była zagłada ludności żydowskiej. "To Polacy pomogli najwięcej, polskie państwo nie mogło zrobić więcej. Przede wszystkim polskie państwo nie miało terytorium, było okupowane, więc dyplomaci i polski rząd na uchodźstwie robili, co mogli" - powiedział jeden z bohaterów filmu, Markus Blechner, konsul honorowy RP w Szwajcarii. W skład grupy wchodzili dyplomaci żydowskiego i polskiego pochodzenia, m.in. konsul Rzeczypospolitej Polskiej w Bernie w latach 1939 - 45 Konstanty Rokicki, ambasador Aleksander Ładoś, jego zastępca Stefan Ryniewicz i dyplomata Juliusz Kuehl. Należeli do niej także poseł na Sejm II RP Abraham Silberschein oraz przedstawiciel organizacji żydowskich Chaim Eiss. Paszporty krajów latynoskich, głównie Paragwaju, Salwadoru, Hondurasu, Boliwii, Peru i Haiti, chroniły swoich posiadaczy w gettach przed wywózką do niemieckich obozów zagłady. Ich właścicieli kierowano do obozów dla internowanych, gdzie pewna część z nich doczekała końca wojny.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×