Patti Smith: sen o życiu

Patti Smith. Dream of Life, USA 2008

Fotograf świata mody towarzyszył Patti Smith w trakcie podróży, koncertów i wywiadów, dokumentował życie prywatne artystki. Film zabiera widzów w podróż do świata nietuzinkowej kobiety.

  • Czas trwania: 115 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Patti Smith: sen o życiu w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Fotograf świata mody towarzyszył Patti Smith w trakcie podróży, koncertów i wywiadów, dokumentował życie prywatne artystki. Film zabiera widzów w podróż do świata nietuzinkowej kobiety, przybliżając filozofię Patti Smith i jej poglądy na sztukę. Z wypowiedzi artystki i jej przyjaciół - Williama Burroughsa, Allena Ginsberga, Boba Dylana, Roberta Mapplethorpe'a czy Michaela Stipe'a z grupy R.E.M., wyłania się portret charyzmatycznej osobowości. Fragmenty koncertów ukazują Patti Smith w żywiole poetycko-rockowego misterium.

Reżyser filmu i jednocześnie uznany fotografik świata mody Steven Sebring towarzyszył Patti Smith w trakcie wielu międzynarodowych podróży, koncertów, wywiadów i dokumentował jej życie prywatne. Przez ten czas zdążył również przestudiować niezliczone dzieła artystki - teksty piosenek, wiersze, obrazy, fotografie. "Proces odkrywania Patti odbywał się na przestrzeni jedenastu niesamowitych lat" - przyznaje filmowiec. "Nie mogę w to uwierzyć, ale ćwierć życia poświęciłem na kadrowanie jej postaci w soczewce kamery. W tym filmie chcę podzielić się swoimi doświadczeniami z widownią". "Sen o życiu" zabiera widza w hipnotyczną podróż do wewnętrznego świata nietuzinkowej kobiety emanującej szczególną duchowością i ekspresją, przybliżając prywatną filozofię Patti Smith i jej poglądy na sztukę. Z wypowiedzi samej artystki, jak i jej przyjaciół - postaci tego formatu, co William Burroughs, Allen Ginsberg, Bob Dylan, Robert Mapplethorpe czy Michael Stipe z grupy R.E.M., wyłania się portret wielowymiarowej, charyzmatycznej osobowości, uosabiającej wiele paradoksów. Fragmenty koncertów, często nigdy wcześniej niepublikowane, ukazują Patti Smith w żywiole jej poetycko-rockowego misterium. "Jest gwiazdą rocka, poetką, artystka, matką, aktywistką. Jest ludową bohaterką. Przeżyła niejedną tragedię, a jednak nigdy się nie poddała. Nie znam drugiej takiej osoby jak ona" - podsumowuje Steven Sebring. Jego film, zachwycający wysmakowanymi zdjęciami został nagrodzony na festiwalu Sundance w 2008 roku.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×