Paul Gauguin - Daleka droga do raju

Paul Gauguin - Paradise Beyond The Horizon, Wielka Brytania/Francja 2017

Paul Gauguin w 1901 roku przybył na wyspę Hiva Oa na Markizach. Był jednym z niewielu, którzy inspirowali się sztuką plemienną. Jej ślady można odnaleźć w jego bogatej twórczości.

  • Czas trwania: 52 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Laurence Thiriat

Paul Gauguin - Daleka droga do raju w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Dominique Agnieland Scenariusz
  • Laurence Thiriat Scenariusz
  • Laurence Thiriat Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Paul Gauguin był pierwszym artystą, który mówił o sztuce tubylczej w kategoriach tego, co dziś nazywamy sztuką plemienną. Malarz w 1901 roku przybył na wyspę Hiva Oa na Markizach. Paul Gauguin był jednym z nielicznych, którzy w tym czasie podróżowali tak daleko i jednym z niewielu, którzy inspirowali się obcą kulturą. Ślady można odnaleźć w jego bogatej twórczości.

Paul Guaguin był pierwszym artystą, który od czasów Matisse ' a i Picassa mówił o sztuce tubylczej w kategoriach tego, co dziś nazywamy sztuką plemienną. Wyspa Hiva Oa na Markizach stała się dla artysty głównym celem podróży. Po Paryżu, Peru, Danii, Bretanii, Panamie, Martynice i Tahiti malarz w 1901 roku postawił swoją sztalugę na tej dzikiej i odległej wyspie po drugiej stronie świata. Czego tam szukał? Czy odnalazł mityczny raj? Paul Gauguin był jednym z nielicznych, którzy w tym czasie podróżowali tak daleko i jednym z niewielu, którzy inspirowali się obcą kulturą, której ślady można odnaleźć w jego bogatej twórczości.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 7.0 Głosów: 1

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×