Paulo Coelho. Moje życie

Paulo Coelho - Mein Leben, Niemcy 2011

Sylwetka Paula Coelho - jednego z najpopularniejszych współczesnych pisarzy. Czytelnicy go uwielbiają, natomiast krytycy traktują jego twórczość z dużą dozą szyderstwa.

  • Czas trwania: 50 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Paulo Coelho. Moje życie w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Uwielbiany przez fanów, wyszydzany przez krytyków, Paulo Coelho pozostaje jednym z najpopularniejszych wpółczesnych pisarzy. Dokument pozwala z bliska przyjrzeć się życiu człowieka, który dla milionów czytelników jest nie tylko ulubionym autorem, ale też przewodnikiem i nauczycielem. Jego książki od lat okupują czołowe miejsca list bestsellerów, są ekranizowane przez hollywoodzkich reżyserów i z pasją przywoływane przez admiratorów. Szacuje się, że tych ostatnich jest blisko pięćset milionów, rozsianych po 150 krajach na całym świecie.

Uwielbiany przez fanów, wyszydzany przez krytyków, Paulo Coelho pozostaje jednym z najpopularniejszych pisarzy naszych czasów. Niniejszy dokument pozwala z bliska przyjrzeć się życiu człowieka, który dla milionów czytelników jest nie tylko ulubionym autorem, ale też przewodnikiem i nauczycielem. Jego książki od lat okupują czołowe miejsca list bestsellerów, są ekranizowane przez hollywoodzkich reżyserów i z pasją przywoływane przez admiratorów. Szacuje się, że tych ostatnich jest blisko pięćset milionów, rozsianych po 150 krajach na całym świecie. Brazylijczyk jest pisarzem kultowym w pełnym tego słowa znaczeniu - jego słowa spotykają się z nabożną niemal czcią i są cytowane jak swoiste wyznanie wiary. Nie wszyscy znają jednak burzliwą biografię autora takich tytułów jak, „Alchemik”, „Podręcznik wojownika światła” czy „Zahir”. Tymczasem zanim Coelho zabrał się za pisanie, zdążył doświadczyć wielu zdarzeń mogących śmiało rywalizować z fikcją literacką. Urodzony w 1947 roku w Rio de Janeiro, przyszły pisarz był niespokojnym duchem. Bunt wobec szkoły i religijnych rodziców przypłacił pobytem w klinice psychiatrycznej, gdzie jego krnąbrny charakter starano się naprostować elektrowstrząsami. Młody Coelho zaangażował się następnie w teatr, by u schyłku lat 60. dołączyć do ruchu hipisowskiego. W kolejnej dekadzie zajął się pisaniem piosenek i aktywnością polityczną, w wyniku której poznał, czym jest więzienie i tortury. W roku 1986, pod wpływem pielgrzymki do Santiago de Compostela, Brazylijczyk przeszedł duchową przemianę. Dwa lata później ukazał się jego pierwszy wielki przebój literacki, „Alchemik”. Po czterdziestce Coelho odnalazł swoje prawdziwe powołanie - pisanie. „Paulo Coelho - My Life” to poruszający filmowy portret charyzmatycznego autora widzianego w różnych miejscach i na różnych etapach kariery. Wraz z parą reżyserów, Dorothee Binding i Benedictem Mirowem widzimy Coelho jako jaśniejącą gwiazdę na czerwonym dywanie w Cannes oraz w trakcie chwil zadumy i modlitwy. Łatwo przekonać się, że skromny i otwarty pisarz może opowiedzieć nam historię swojego życia, równie wciągającą i pouczającą, co jego najbardziej poczytne powieści.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×