Plac Niebiańskiego Spokoju

Tiananmen, Niemcy 2009

Przez pryzmat historii uczestników stłumionego protestu na Placu Niebiańskiego Spokoju w 1989 roku program pokazuje jaki wpływ wywarła ta pamiętna masakra na współczesne Chiny i jego mieszkańców.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Plac Niebiańskiego Spokoju w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

W nocy 4 czerwca 1989 roku chińska armia otworzyła ogień do bezbronnych protestantów na Placu Niebiańskiego Spokoju w Pekinie. Do dzisiaj nie jest do końca znana ostateczna liczba ofiar tej masakry. Byli nimi w większości studenci domagający się demokratyzacji Chin. W 20 lat po tych wydarzeniach w kraju przeprowadzono wiele zmian, ale niektóre z problemów tamtej pamiętnej nocy pozostały aktualne. Ci, którzy wzięli wówczas udział w demonstracji do dzisiaj są zniesławiani, szykanowani i uważani za kontrrewolucjonistów.

W nocy 4 czerwca 1989 roku chińska armia otworzyła ogień do bezbronnych protestantów na Placu Niebiańskiego Spokoju w Pekinie. Do dzisiaj nie jest do końca znana ostateczna liczba ofiar tej masakry. Byli nimi w większości studenci domagający się demokratyzacji Chin. W 20 lat po tych wydarzeniach w kraju przeprowadzono wiele zmian, ale niektóre z problemów tamtej pamiętnej nocy pozostały aktualne. Ci, którzy wzięli wówczas udział w demonstracji do dzisiaj są zniesławiani, szykanowani i uważani za kontrrewolucjonistów. Program rozpoczyna relację od czasów współczesnych i opowiada o losach pięciu osób, których życie uległo kompletnej zmianie po masakrze. Na podstawie wydarzeń z ich codziennego życia - na wygnaniu, lub w Chinach - program odtwarza poszczególne fakty pamiętnej nocy, posiłkując się także wywiadami, nagraniami i zdjęciami archiwalnymi oraz obrazami współczesnego Pekinu.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×