Placido Domingo - moje najlepsze role

Placido Domingo - My Greatest Roles, Niemcy 2009

Dokument przedstawia sylwetkę Placido Domingo. Wybitny tenor hiszpański wcielił się w ponad 130 ról operowych, a na scenie występował niemal 3,5 tysiąca razy.

  • Czas trwania: 80 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Placido Domingo - moje najlepsze role w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Dokument przedstawia sylwetkę Placido Domingo. Wybitny tenor hiszpański wcielił się w ponad 130 ról operowych, a na scenie występował niemal 3,5 tysiąca razy. Udzielał się także jako dyrygent - pod jego batutą wykonano ok. 450 przedstawień. Artysta jest dyrektorem generalnym oper w Waszyngtonie i Los Angeles. W wieku 68 lat po raz pierwszy wystąpił jako baryton, wcielając się w rolę Simona Boccanegry, o której zawsze marzył. Dokument ukazuje różne okresy kariery tenora, gdy wykonywał swoje najsłynniejsze role.

Film dokumentalny o Placido Domingo. Wybitny tenor hiszpański w swojej karierze wcielił się w ponad 130 ról operowych, a na scenie występował niemal 3, 5 tysiąca razy. Udzielał się także dużo jako dyrygent, pod jego batutą wykonano ok. 450 przedstawień, jest dyrektorem generalnym oper w Waszyngtonie i Los Angeles. W wieku 68 lat po raz pierwszy wystąpił jako baryton, wcielając się w rolę Simona Boccanegry, o której zawsze marzył. W filmie można go także zobaczyć w różnych okresach kariery, kiedy wykonywał swoje najsłynniejsze role. O Placido Domingo krążą opinie, że nie da się osiągnąć więcej od niego w karierze śpiewaka. Dlatego pewnie też nazywany jest "najwspanialszym tenorem w historii". Placido Domingo urodził się 21 stycznia 1941 r. w Madrycie. Kiedy miał 9 lat, jego rodzina przeniosła się do Meksyku. Jako dziecko śpiewał razem z rodzicami w zarzuelach (rodzaj hiszpańskiej operetki). Rozpoczął studia w Meksyku i tam też debiutował (1961), odgrywając rolę Alfreda w "Traviacie" Giuseppe Verdiego. W latach 1962 - 1965 występował w Tel Awiwie. Od 1966 r. cieszy się niezmiennie światową sławą, występując w najlepszych operach świata - Matropolitan Opera w Nowym Jorku, La Scala w Mediolanie czy Covent Garden w Londynie. Zajmuje się również dyrygenturą, co ciekawe w tej roli także debiutował przy okazji "Traviatty" (1973/1974, New York City Opera). W 1990 r. wraz z Jose Carrerasem i Luciano Pavarottim dali koncert "Trzech tenorów" w Rzymie z okazji rozpoczęcia Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Od tego czasu ta trójka stała się powszechnie znana także poza światem muzyki. Od 1993 r. organizuje i wspiera międzynarodowy konkurs dla młodych śpiewaków "Operalia". W 1996 r. został dyrektorem artystycznym Opery Narodowej w Waszyngtonie, a od 2000 r. jest także szefem opery w Los Angeles. Współpracuje również z Teatrem Wielkim - Operą Narodową w Warszawie, jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×