Plan likwidacji Hitlera

Attentat am Obersalzberg - Geheimplan Foxley, Francja 2016

Wszystkie w historii próby zamachu na życie Hitlera zakończyły się klęską i niepowodzeniem. Podobnie jak misja Brytyjczyków, która pozostała tajemnicą aż do końca lat 90.

  • Czas trwania: 40 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Guillain Depardieu

Plan likwidacji Hitlera w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Guillain Depardieu Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Wszystkie w historii próby zamachu na życie Hitlera zakończyły się klęską i niepowodzeniem. Podobnie jak misja Brytyjczyków, która pozostała tajemnicą aż do końca lat 90. W 1944 roku Brytyjczycy planowali zamach na Hitlera. Ich pomysł opierał się na rezydencji Berghofie, gdzie Führer czuł się bezpiecznie, a ilość patrolujących go strażników była ograniczona.

Wszystkie próby zamachu na Hitlera zakończyły się fiaskiem. Okazuje się jednak, że Operacja "Foxley", która pozostawała tajna do końca lat 90. XX w., mogła się powieść. Plan zakładał zabicie Hitlera podczas jego codziennego, porannego spaceru w Berghof, jego bawarskiej posiadłości. Dwóch żołnierzy - snajperów, zrzuconych na spadochronach, miało znaleźć po wylądowaniu idealne miejsce do zastrzelenia Hitlera, co doprowadziłoby do zakończenia wojny wyniszczającej cały świat. Film oparty na odtajnionych dokumentach brytyjskich służb specjalnych, wykorzystujący archiwa i fabularyzowane rekonstrukcje, wnikliwie i szczegółowo analizuje plan, który mógł doprowadzić zgładzenia dyktatora. Twórcy dokumentu odpowiedzą też na pytanie, dlaczego ostatecznie się on nie powiódł.

Komentarze

Skomentuj
  • Patryk Jaki (gość)

    Pan Adolf Hitler mial duzo szczescia.

    04.11.2021 03:25

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×