Po tamtej stronie chmur

Par-dela les Nuages / Al di la delle nuvole / Jenseits der Wolken / Beyond the Clouds, Francja/Włochy/Niemcy 1995

Cztery nowele opowiadające o miłości i różnych wariantach niespełnienia. Miłość jest tym, do czego każdy zdaje się dążyć, ale egoizm staje się siłą, która niszczy uczucie.

 • Czas trwania: 115 minut, Gatunek: Dramat miłosny
 • Reżyseria: Michelangelo Antonioni, Wim Wenders

Po tamtej stronie chmur w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

 • Tonino Guerra Scenariusz
 • Michelangelo Antonioni Scenariusz
 • Wim Wenders Scenariusz
 • Michelangelo Antonioni Reżyseria
 • Wim Wenders Reżyseria
 • Michelangelo Antonioni Montaż
 • Alfio Contini Zdjęcia
 • Lucio Dalla Muzyka

Więcej »

Opis programu

ZwińRozwiń

Cztery nowele opowiadające o miłości i różnych wariantach niespełnienia. Każda z nich toczy się w innym mieście. Postacią, która pojawia się we wszystkich opowieściach, jest reżyser i komentator przedstawianych zdarzeń. Każda z historii kończy się niepowodzeniem. Miłość jest tym, do czego każdy zdaje się dążyć, ale egoizm staje się siłą, która niszczy uczucie.

Film nakręcony po trzynastu latach milczenia spowodowanego ciężką chorobą, wybitnego włoskiego reżysera Michelangelo Antonioniego. W pracy nad nim uczestniczył Wim Wenders. Film składa się z czterech nowel opowiadających o miłości i różnych wariantach niespełnienia. Każda z nich toczy się w innym mieście i każda ma swoich bohaterów. Postacią, która pojawia się we wszystkich jest reżyser i zarazem komentator przedstawianych zdarzeń. Każda z historii kończy się niepowodzeniem. Miłość jest czymś, do czego każdy zdaje się dążyć, ale egoizm staje się siłą potrafiącą zniszczyć każde uczucie. Urodzony w 1912 roku Michelangelo Antonioni uważany jest za klasyka współczesnego filmu. Wielki rozgłos przyniosła mu w 1960 roku "Przygoda" - film, którego pokaz na festiwalu w Cannes stał się prawdziwym skandalem, wywołując oburzenie publiczności. Kolejne tytuły ugruntowały pozycję reżysera jako jednej z największych indywidualności europejskiego kina. Najbardziej pamiętne spośród nich to: "Noc" (1961), "Zaćmienie" (1962), "Czerwona pustynia" (1964), "Powiekszenie" (1966), "Zabriskie Point" (1969), "Zawód: reporter" (1974), "Identyfikacja kobiety" (1982). W 1995 roku Amerykańska Akademia Filmowa przyznała Antonioniemu Oscara za całokształt twórczości, a dwa lata wcześniej został laureatem europejskiego odpowiednika tej nagrody - Feliksa. W styczniu 1996 roku otrzymał jedno z najwyższych odznaczeń francuskich - Order Legii Honorowej. Wim Wenders należy do czołówki współczesnych twórców filmowych. Zrealizował m.in. "Alicję w miastach", "Z biegiem czasu", "Paris, Texas" (Złota Palma na MFF w Cannes w 1984 roku), "Niebo nad Berlinem", "Aż na koniec świata", "Tak daleko, tak blisko", "Lisbon Story", "Million Dollar Hotel".

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×