Pociecha

Solace, Norwegia 2011

W czasie II wojny światowej Norweżki odpowiedziały na wezwanie Czerwonego Krzyża, by nieść pomoc rannym na froncie wschodnim. Gdy wróciły do kraju, czekało je oskarżenie o zdradę.

  • Czas trwania: 65 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Pociecha w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

W czasie II wojny światowej setki młodych Norweżek odpowiedziały na wezwanie Czerwonego Krzyża i wyjechały, by nieść pomoc rannym na froncie wschodnim. Wehrmacht ponosił dotkliwe straty, każda pomoc medyczna była na wagę złota. Pielęgniarki ze Skandynawii niosły pomoc Niemcom i żołnierzom innych narodowości. Gdy wróciły do kraju, czekało je oskarżenie o zdradę, a wraz z nim poczucie hańby, utrata praw i społeczne napiętnowanie. W dokumencie sześć „frontowych sióstr” opowiada swoje historie.

W czasie II wojny światowej setki młodych Norweżek odpowiedziały na wezwanie Czerwonego Krzyża i wyjechały nieść pomoc rannym na froncie wschodnim. Gdy wracały do kraju, czekało je oskarżenie o zdradę, a wraz z nim poczucie hańby, utrata praw i społeczne napiętnowanie. - O pewnym okresie mego życia trudno mi mówić - przyznaje niechętnie Bjørg. Sędziwa dziś kobieta do dziś z bólem myśli o wydarzeniach sprzed ponad półwiecza, które na zawsze odmieniły jej los. W czasach niemieckiej okupacji była jedną z 450 Norweżek, w większości studentek szkół medycznych, które zgłosiły się do służby w Niemieckim Czerwonym Krzyżu. Wehrmacht ponosił akurat dotkliwe straty na froncie wschodnim i każda pomoc medyczna była na wagę złota. Pielęgniarki ze Skandynawii, nazywane „frontowymi siostrami”, niosły pomoc zarówno Niemcom, jak i żołnierzom innych narodowości. Po 1945, kiedy kobiety te miały jeszcze w pamięci okropności wojny i gwałty, jakich dopuszczali się na nich Rosjanie, po powrocie do kraju zostały oskarżone o zdradę. Grzywny, konfiskata mienia, pozbawienie praw publicznych, długie procesy, czasem kary więzienia - nie pomogły protesty Międzynarodowego Czerwonego Krzyża. Młodym reżyserkom Karoline Grindaker i Hilde Kristin Kjøs udało się dotrzeć do sześciu nadal żyjących pielęgniarek i nakłonić je do opowiedzenia swojej historii. Bohaterki filmu dopiero u schyłku życia zostały wysłuchane. - To fascynujące, jak ludzie są przekonani, że w każdej sytuacji podjęliby właściwe i słuszne decyzje. Pomimo tego, że - jak wciąż udowadnia historia - nie zawsze tak się dzieje - stwierdziły na finiszu zdjęć twórczynie dokumentu. „Pociecha” prezentowana była na licznych festiwalach i przeglądach kina dokumentalnego, w tym na PLANETE+ DOC w 2012 roku.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 6.5 Głosów: 11

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×