Podniebne braterstwo

As Close as Brothers, 0

Historia strzelca Andrew Mynarskiego, który zginął, ratując życie koledze z załogi na pokładzie płonącego bombowca Lancaster.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Podniebne braterstwo w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

12 czerwca 1944 r. strzelec pokładowy Andrew Mynarski ostatni raz wziął udział w walce. Podczas bombardowania francuskiego miasta Cambrai samolot dostał się pod nieprzyjacielski ogień i zapalił się. Dowódca dał rozkaz skakania ze spadochronem. Mynarski już zamierzał wyskoczyć, gdy ujrzał w płomieniach tylnego strzelca, usiłującego uwolnić się z fotela. Rzucił się na ratunek, ale nie zdołał uwolnić kolegi. Zanim wyskoczył, odwrócił się i zasalutował. Ranny tylny strzelec ocalał, podczas gdy Mynarski zmarł w wyniku poparzeń.

„Podniebne braterstwo” to historia Andrew Mynarskiego, strzelca pokładowego z bombowca Lancaster, który z narażeniem własnego życia ratował przyjaciela. Podczas bombardowania, 12 czerwca 1944 roku, samolot został zestrzelony. Kiedy załoga maszyny szykowała się do ewakuacji, Mynarski zauważył, że jego kolega strzelec Pat Brophy zaklinowany na swoim miejscu, nie może uciec. Nie zważając na niebezpieczeństwo, Mynarski przeczołgał się przez kałuże płonącego płynu hydraulicznego. Ogień szybko zajął jego kombinezon i spadochron. Mynarski z całych sił próbował otworzyć drzwi do wieżyczki strzeleckiej, aby umożliwić Brophy’emu ucieczkę. Nie był jednak w stanie nic zrobić. Zasalutował i w końcu sam wyskoczył z bombowca. Dziwnym zbiegiem okoliczności Brophy przeżył katastrofę samolotu. Niestety, Mynarski zmarł z powodu ciężkich poparzeń. Po powrocie do Anglii Brophy opowiedział o bohaterskich czynach przyjaciela. Mynarski został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Wiktorii.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×