Pola Negri. Życie gwiazdy

Pola Negri: Life of a Star, USA 2017

Apolonia Chałupiec, znana później jako Pola Negri, urodziła się 3 stycznia 1897 r. w Lipnie. Była pierwszą europejską gwiazdą występującą w Hollywood. Utorowała drogę Grecie Garbo i Marlenie Dietrich.

  • Czas trwania: 55 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Mariusz Kotowski

Pola Negri. Życie gwiazdy w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Lynn Moran Scenariusz
  • Simone Zimmerman Zdjęcia
  • Elke Stappert Zdjęcia
  • Mariusz Kotowski Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Apolonia Chałupiec, znana później jako Pola Negri, urodziła się 3 stycznia 1897 roku w Lipnie. W 2017 roku przypada 120. rocznica jej urodzin. Film dokumentalny przedstawia życie i karierę tej wyjątkowej aktorki oraz jej znaczący wpływ na początki kinematografii. Pola Negri była pierwszą europejską gwiazdą występującą w Hollywood. Utorowała drogę Grecie Garbo i Marlenie Dietrich.

Film dokumentalny o Poli Negri, która urodziła się 3 stycznia 1897roku. W 2017 roku przypadała 120. rocznica jej urodzin. Skala i tempo rozwoju technologii filmowej sprawiły, że jej skromne początki odeszły w niepamięć. Ten film zaskoczy i zainspiruje każdego prawdziwego miłośnika kina. To przepełnione pasją spojrzenie na drogę, która doprowadziła tę formę sztuki do jej dzisiejszego kształtu, przez pryzmat kariery jednej z pierwszych gwiazd kina i jej przełomowych dzieł. W swoim pierwszym projekcie filmowym reżyser Mariusz Kotowski dzieli się z widzami wiedzą na temat klasycznego kina i zaraża miłością do niego, przywracając do życia legendę i tym samym ratując ją przed zatraceniem w otchłani historii filmu. Ten pouczający dokument rzuca światło na życie wyjątkowej aktorki i jej znaczący wpływ na początki kinematografii. Jako pierwsza europejska gwiazda filmowa zaproszona do Hollywood, Pola Negri utorowała drogę Grecie Garbo i Marlenie Dietrich. Pomimo tego znaczącego faktu, losy tej wspaniałej aktorki i dramatyczne zdarzenia, w jakie obfitowało jej życie, takie jak m.in. zaręczyny z Charlie Chaplinem czy związek z Rudolphem Valentino, pozostają w dużej mierze nieznane. Na bogactwo obrazu składają się fotografie i szerzej nieznany materiał filmowy w postaci fragmentów licznych ról dramatycznych i komediowych Poli Negri. Kolorytu słownego dodają filmowi niezwykle wnikliwe i pełne głębokich refleksji rozmowy z Hayley Mills, aktorką znaną z ról w klasycznych filmach disneyowskich, takich jak: "Pollyanna", "Sprytne kocisko", "Nie wierzcie bliźniaczkom" oraz "Księżycowe prządki" (ostatni film Poli Negri). W dokumencie występują również: nagrodzony Oscarem aktor Eli Wallach ("Skłóceni z życiem" i "Rzeka tajemnic") oraz znany hollywoodzki producent A. C. Lyles, który wsławił się filmami wyprodukowanymi dla wytwórni Paramount Pictures. Narrację przeplatają opowieści snute przez Jeanine Basinger (historyk filmowa i kuratorka amerykańskiego Instytutu Filmowego) na temat szczegółów z życia Poli Negri oraz ciekawostki z czasów jej kariery.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×