Polskie Termopile

Polskie Termopile, Polska 2009

W dniach 7-10 września 1939 roku rozegrała się bitwa pod Wizną. Obrona miasta przeszła do historii jako Polskie Termopile.

  • Czas trwania: 42 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Leszek Wiśniewski

Polskie Termopile w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Leszek Wiśniewski Autor
  • Leszek Wiśniewski Reżyseria
  • Leszek Wiśniewski Scenariusz
  • Zbigniew Gustaw Montaż

Opis programu

ZwińRozwiń

W dniach 7-10 września 1939 roku rozegrała się bitwa pod Wizną. Naprzeciwko 720 polskich żołnierzy dowodzonych przez kapitana Władysława Raginisa stanęły jednostki XIX Korpusu Pancernego gen. Heinza Guderiana. Przewaga Niemców w ludziach i sprzęcie była ogromna, mimo to żołnierzom polskim udało się przez 3 dni powstrzymać marsz hitlerowskich kolumn pancernych.

W dniach 7 - 10 września 1939 roku rozegrała się bitwa pod Wizną, jedna z bohaterskich epopei Wojny Obronnej 1939 roku. Punkt oporu "Wizna" na strategicznej przeprawie przez Narew tworzyła nieukończona linia fortyfikacji polowych budowana od wiosny 1939 roku. Składała się z 16 ciężkich i lekkich schronów bojowych. Naprzeciwko 720 polskich żołnierzy dowodzonych przez kapitana Władysława Raginisa stanęły jednostki XIX Korpusu Pancernego gen. Heinza Guderiana. Przewaga Niemców w ludziach i sprzęcie była ogromna, mimo to żołnierzom polskim udało się przez trzy dni powstrzymać marsz hitlerowskich kolumn pancernych. Bunkry broniły się w izolacji, zdobywane pojedynczo z użyciem miotaczy płomieni i materiałów wybuchowych. Z pola walki udało się wycofać jedynie 40 żołnierzom polskim, a dowódca odcinka kpt. Władysław Raginis popełnił samobójstwo w bunkrze koło Strękowej Góry. Obrona Wizny przeszła do historii i legendy jako "Polskie Termopile".

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

    Ocena społeczności: 5.0 Głosów: 1

    Hity dnia

    Wszystkie hity »

    Logowanie

    Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

    ×