Polsko, szedłem do ciebie 200 lat

Polsko, szedłem do ciebie 200 lat, Polska 2017

Artysta malarz Stefan Centomirski, znany pod pseudonimem "Sybirak", urodził się w 1928 roku na Wołyniu. Jako dziecko przetrwał zsyłkę na Syberię i stracił ojca w gułagu.

 • Czas trwania: 48 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Ewa Urbańska

Polsko, szedłem do ciebie 200 lat w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

 • Ewa Urbańska Scenariusz
 • Ewa Urbańska Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Artysta malarz Stefan Centomirski urodził się w 1928 roku na Wołyniu. Centomirski jest potomkiem polskiej rodziny szlacheckiej. Jego losy odzwierciedlają siłę polskiego ducha. Bohater dokumentu jako dziecko przetrwał syberyjską zsyłkę, stracił ojca w gułagu. Skończył Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Moskwie. Stworzył własną oryginalną sztukę, pokazującą prawdę o męczeństwie ofiar totalitaryzmu.

Artysta malarz Stefan Centomirski (rocznik 1928), pseudonim Sybirak, jest potomkiem polskiej, szlacheckiej rodziny. Jego los symbolizuje siłę polskiego ducha. Przetrwał jako dziecko syberyjską zsyłkę, utratę ojca w gułagu. Po dwunastu latach katorgi kończy Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych w Moskwie. W centrum totalitarnego mocarstwa tworzy własną oryginalną sztukę, dokumentując prawdę o męczeństwie ofiar totalitaryzmu. Narażając się, że będzie ujawniony, maluje obrazy odwrócone tyłem do ściany, nie mając ani jednej wystawy. Po pierestrojce wreszcie doceniony nie tylko w Rosji, ale i na świecie.

Komentarze

Skomentuj
 • Mira Jankowska (gość)

  Jestem pod wrażeniem historii tego człowieka, niezwykłego artysty. Koszmar przeżyć z dzieciństwa i młodości zamienił w perłę sztuki. Jego przemyślenia przesuwające się też co jakiś czas na ekranie jako motto do kolejnego etapu życia, czy bardziej może epizodu życia, wskazują na nieprzeciętną mądrość człowieka. Piękny, mądry doskonale zrobiony film, który powinien być pokazywany często, zwłaszcza młodzieży i studentom. Jaką cenę zapłaciły poprzednie pokolenia za wolną Polskę...

  Gratulacje dla Autorki scenariusza i reżyserki, p. Ewy Urbańskiej-Lewandowskiej. Szkoda, że nie można znaleźć więcej informacji o tej niezwykle zdolnej i wrażliwej osobie.

  Tym bardziej tutaj składam wielkie podziękowania za to dzieło, które pozwoliło mi poznać nie tylko niezwykłego artystę-sybiraka i jego historię, ale także osobę, na której kolejne filmy czekamy!

  Niech Pani Bóg błogosławi i ludzie sprzyjają!

  24.09.2021 13:10
 • Alicja (gość)

  Jestem totalnie wzruszony i zauroczona tym Człowiekiem.

  11.04.2021 13:10
 • Anna (gość)

  To jeden z najwspanialszych i najbarwniejszych ludzi i znakomity artysta, a jego opowieść fantastyczna - kiedy powtórka?

  08.04.2021 13:31
 • andrew (gość)

  Do "A kiedy doszedłem" Daj sobie na wstrzymanie "prawdziwy" Polaku!

  08.04.2021 00:14
 • Artur (gość)

  Dopiero dzisiaj miałem okazję obejrzeć ten film. Wzruszająca historia, wspaniały człowiek i artysta najwyższego formatu. Świetnie zrobiony dokument - z serca dziękuję! Moja mama Jadwiga, też Sybiraczka, za tydzień kończy 80 lat. Pamiętam jej opowieści z tamtego czasu zesłania, dlatego łatwo mi było rozumieć opis uczuć Pana Stefana. TE OCZY DZIECKA (z koszyczka) podczas aresztowania ojca przez KGB - nikt nie jest w stanie tak pokazać strachu jak ten, co go naprawdę przeżył. Pozdrawiam serdecznie!

  08.04.2021 00:01
 • * (gość)

  Dobrze że nie został na Wołyniu .

  07.04.2021 22:11
 • A kiedy doszedłem

  okazało się że Polska ma mordę TuSSka, żyda Kwaśniewskiego, żyda Kaczyńskiego, żyda Morawieckiego, żyda Niedzielskiego, żyda Michnika, żyda Szumowskiego, żyda Geremka....

  07.04.2021 21:55

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×