Pompeje: Tajemnice Villa Giuliana

Pompeii: Buried Secrets of the Villa Giuliana, Francja/Włochy 2022

Luty 2021 r.: na północ od Pompejów archeolodzy znajdują niemal nienaruszony rzymski rydwan ceremonialny. Zastanawiają się, jak mógł być używany, jak wyglądał ruch uliczny w Pompejach.

 • Czas trwania: 65 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Thomas Marlier

Pompeje: Tajemnice Villa Giuliana w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

 • Thomas Marlier Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Villa Giuliana to starożytna rzymska willa położona w pobliżu Pompejów we Włoszech. Dzięki wykopaliskom rozpoczętym w 2021 roku udało się odnaleźć wyjątkowo dobrze zachowane freski, mozaiki i inne artefakty. Uważa się, że miejsce to było własnością zamożnej rodziny, a jego odkrycie zapewniło cenny wgląd w codzienne życie i architekturę epoki. Znaleziska archeologiczne dostarczyły też cennych informacji na temat warunków życia niewolników.

Dokument "Pompeje: Tajemnice Villa Giuliana" przenosi widzów do starożytnego Rzymu, aby pomóc zrozumieć, w jakim celu używany był odnaleziony rydwan oraz rozszyfrować, kim byli jego właściciele i jaki był ich status społeczny. Być może dzięki temu odkryciu dowiemy się, jak mógł wyglądać ruch uliczny w Pompejach. Villa Giuliana, znana również jako Civita Giuliana, to starożytna rzymska willa położona w pobliżu Pompejów we Włoszech. Dzięki wykopaliskom rozpoczętym w 2021 roku udało się odnaleźć wyjątkowo dobrze zachowane freski, mozaiki i inne artefakty. Uważa się, że miejsce to było własnością zamożnej rzymskiej rodziny, a jego odkrycie zapewniło cenny wgląd w codzienne życie i architekturę epoki rzymskiej. Civita Giuliana jest obecnie fascynującym stanowiskiem archeologicznym, które nadal przyczynia się do lepszego zrozumienia historii starożytnej. Znaleziska archeologiczne w Pompejach, w tym te w Civita Giuliana, dostarczyły cennych informacji na temat życia niewolników w czasach starożytnego Rzymu, a także o ich warunkach życia, rolach zawodowych i statusie społecznym. Małe, ciasne mieszkania znane jako "ergastula" służyły jako kwatery niewolników, co ukazuje skalę trudnych warunków ich życia. Znalezione w niektórych obszarach artefakty, takie jak kajdany i łańcuchy, wskazują na ich rolę w ciężkich, pracochłonnych obowiązkach. Na drugim końcu drabiny społecznej, wystawne i bogate rezydencje znane jako "domus" prezentowały luksusowy styl życia rzymskiej elity. Domy te posiadały misterne mozaiki, freski i okazałe dziedzińce. Podczas wykopalisk często znajdowano wyszukane ogrody z rzeźbami i fontannami, przedmioty takie jak biżuteria, ceramika i znakomite naczynia kuchenne. Odkrycia te ukazują ekstrawaganckie i uprzywilejowane życie elity Pompejów.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: - Głosów: 0

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×