Popiełuszko. Wolność jest w nas

Polska 2009

Od początku działalności NSZZ "Solidarność" ksiądz Jerzy Popiełuszko dawał wsparcie robotnikom. Władze uznały jego działalność za walkę z komunizmem. Postanowiono zrealizować usunięcie duchownego.

 • Czas trwania: 124 minut, Gatunek: Film biograficzny
 • Reżyseria: Rafał Wieczyński

Popiełuszko. Wolność jest w nas w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Obsada

 • Adam Woronowicz jako Jerzy Popiełuszko
 • Józef Glemp jako występuje w roli samego siebie
 • Marcin Klejno jako Jerzy Popiełuszko w dzieciństwie
 • Artur Balczyński jako Władysław Popiełuszko
 • Agnieszka Jaworska jako Marianna Popiełuszko
 • Dominika Nikoniuk jako Teresa Popiełuszko
 • Kacper Kuniawka jako Józef Popiełuszko

Twórcy

 • Rafał Wieczyński Reżyseria
 • Rafał Wieczyński Scenariusz
 • Grzegorz Kędzierski Zdjęcia

Opis programu

ZwińRozwiń

Urodzony w podlaskiej wsi Jerzy Popiełuszko od najmłodszych lat był głęboko religijny. Po maturze w 1965 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Warszawie, w maju 1972 r. przyjął święcenia kapłańskie. Od początku działalności NSZZ "Solidarność" dawał duchowe wsparcie walczącym robotnikom. Niezłomnością i poczuciem humoru zyskał popularność i sympatię. Organizowane przez niego msze za ojczyznę gromadziły tłumy. Służby bezpieczeństwa uznały działalność księdza za walkę z komunizmem, chciały się go pozbyć. W 1984 r. zrealizowano ten plan.

Dramat historyczny, biograficzny. Film przedstawia kapłana Solidarności, ks. Jerzego Popiełuszkę (1947 - 1984). To opowieść o człowieku, który ze skromnego chłopaka z podlaskiej wsi stał się duchowym przewodnikiem swojego pokolenia oraz symbolem wolności i odwagi. Film przedstawia życie księdza Jerzego od lat dzieciństwa na polskiej prowincji, poprzez okres kształtowania się jego powołania w wojsku, a następnie pokazuje proces rodzenia się legendy ks. Jerzego Popiełuszki w czasie ciężkiej próby stanu wojennego. Dzięki swej wyjątkowej duchowej sile połączonej z ciepłem i poczuciem humoru ks. Jerzy zyskał wielki autorytet oraz powszechną sympatię. Zabójstwo, a także ujawnienie jego okoliczności, wywołało wstrząs i oburzenie społeczne. Do dziś istnieją poważne wątpliwości dotyczące tej zbrodni. Lata pięćdziesiąte na Podlasiu. Podporządkowane Stalinowi władze rozbijają resztki partyzantki niepodległościowej, szaleje propaganda. W domu rodzinnym małego Popiełuszki oparciem jest wiara. Koniec lat sześćdziesiątych. Młody Popiełuszko jest zmuszony do pełnienia służby wojskowej w represyjnej jednostce dla studentów seminarium duchownego. Młodzieńcza buta powoduje, że nie chce zdjąć różańca. Spotykają go szykany i represje. Staje się duchowym przywódcą kleryków, którzy nie zamierzają podporządkować się politrukom, znacznie jednak nadwyręża zdrowie. W sierpniu 1980 w rok po pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski robotnicy zaczynają strajki przeciwko reżimowi. Popiełuszko jako ksiądz na nowej placówce w Warszawie nie wzbudza entuzjazmu proboszcza, bo nie umie śpiewać. Kiedy strajkujący hutnicy proszą o odprawienie mszy świętej tylko przypadek sprawia, że to ks. Popiełuszko trafia do Huty Warszawa. Tu uczestniczy w powstaniu Solidarności, poznaje sprawy robotników, pomaga im, zaczyna czuć się potrzebny. 13 grudnia 1981 r. zostaje wprowadzony w Polsce stan wojenny. Warszawę opanowuje armia i milicja, strajki są brutalnie tłumione, a podopieczni ks. Jerzego internowani. Autorzy przedstawiają losy bohatera na tle kluczowych wydarzeń z historii Polski przełomu lat siedemdziesiątych oraz osiemdziesiątych. POPIEŁUSZKO. WOLNOŚĆ JEST W NAS Polska 2008 Scenariusz i reżyseria: Rafał Wieczyński Aktorzy: Adam Woronowicz, Marek Frąckowiak, Joanna Szczepkowska, Zbigniew Zamachowski, Halina Łabonarska, Kazimierz Kaczor, Władysław Kowalski, Maja Komorowska

Komentarze

Skomentuj
 • seba (gość)

  to jest to samo co film?

  18.10.2013 17:17

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×