Porwani za młodu

Porwani za młodu, Polska 2022

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę Rosjanie porywają dzieci z okupowanych terenów i przekazują rosyjskim rodzinom, by wymazać ich ukraińską tożsamość i poddać indoktrynacji.

 • Czas trwania: 26 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Andrzej Gelberg

Porwani za młodu w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

 • Szymon Kowalski Zdjęcia
 • Andrzej Gelberg Reżyseria
 • Grzegorz Rybak Montaż
 • Andrzej Gelberg Scenariusz

Opis programu

ZwińRozwiń

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę z okupowanych terenów wywieziono tysiące dzieci. Faktyczna liczba jest trudna do oszacowania. Rosja przygotowała projekt ustawy o uproszczonej procedurze adopcji ukraińskich dzieci, zarówno sierot, jak i tych, które mają rodziców lub innych bliskich krewnych. Zrozpaczone matki żyją w strachu. Rosjanie porywają dzieci z okupowanych terenów i przekazują rosyjskim rodzinom, aby wymazać ich ukraińską tożsamość i poddać indoktrynacji.

Od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę z okupowanych terenów wywieziono tysiące dzieci. Faktyczna liczba jest trudna do oszacowania. Rosja przygotowała projekt ustawy o uproszczonej procedurze adopcji ukraińskich dzieci zarówno sierot, jak i tych, które mają rodziców lub innych bliskich krewnych. Zrozpaczone matki żyją w strachu o życie czy los swoich dzieci. Ból jest nie do wytrzymania, matki chciałyby krzyczeć o swojej tragedii, ale boją się, że to może zaszkodzić ich dzieciom. Rosjanie porywają dzieci z okupowanych terenów i przekazują rosyjskim rodzinom, aby wymazać ich ukraińską tożsamość i poddać rosyjskiej indoktrynacji.

Komentarze

Skomentuj
 • K. (gość)

  Te dzieci muszą koniecznie wrócić na Ukrainę. Jest DNA i rodzina bliższa lub dalsza na Ukrainie do identyfikacji, są linie papilarne u starszych dzieci i jest presja międzynarodowa i sankcje. Bez powrotu dzieci i dorosłych przymusowo deportowanych nie można mówić o pokoju, wyłącznie o zawieszeniu działań wojennych, ale sankcje powinny działać dalej i do skutku. To jest bestialstwo, a bestie kończą w piekle.

  21.12.2022 22:30
 • Wajha (gość)

  Do "Dora": Jak ma nie śmierdzieć, gdy wszędzie są palone dowody (ciała) rosyjskiego ratunku własnych obywateli?! I Ukrainie jest "na rękę" że obywatele giną. Infastruktura jest zniszczona, a członkowstwo w UE i NATO oddalone. To że I ich prominęci stracili majątki w Rosji. To tak jakbyś rzekł że: "nie chodzę do pracy, moje dzieci są głodne, ale ja się nie poddam i będę walczył gdyż mi to na rękę".

  20.12.2022 22:09
 • AnA (gość)

  Odp. do Fessta. Pracowałem w kilku krajach, w których Rosjanie robią interesy. Tj. np. Libja, Republika Gabonu, Francja, czy Indie. Wszyscy się ich boją, I to nie ze względu na to że np. Ich wykupią (jak rodacy są straszeni Unią), a tym do czego są zdolni. I choć pracowałem także z Rosjanami, to jestem pewien że większość ze społeczeństwa (w Rosji o za granicą) popiera politykę Kremla. "Duma Narodowa". Jedynym sposobem jest obłożenie sankcjami wszystkich! Np. Masz podwójne obywatelstwo: "zrzeknij się rosyjskiego, lub stracisz nasze". Oligarchów zaszantażować, np. "zrzekacie się obywatelstwa i zabieracie wszystkie środki z ru to odblokujemy możliwość podróżowania". Trzeba być twardym a jednocześnie pokazać możliwość przejścia przez inne dzwi. Co do zbrodniarzy (teoretycznie będą sądzeni w Hadze) to powinni dostawać rosyjskie wyroki, takie jak łagry i itp., a nie hotele więzienne z zachodniej Europy.

  20.12.2022 21:54
 • gaska_balbinka (gość)

  Pierwsze dwa komentarze, które się tu pojawiły są antyukraińskie. To nie przypadek. Tak jest na wszystkich forach, pod każdym postem dotyczącym wojny na Ukrainie. Trzeba przyznać, że zawodowi "komentatorzy" opłacani przez Kreml są bardzo pilni, zawsze na posterunku i zawsze pierwsi. Ale czy naprawdę sądzicie, że tego nie widać i że spod udawanej polskiej tożsamości nic już nie wystaje? Naprawdę?! ... A film trzeba obejrzeć koniecznie!

  20.12.2022 20:33
 • Dora (gość)

  W wojnie rosyjsko-ukraińskiej coś śmierdzi. Ten konflikt jest bardzo dziwny i na chwilę obecną zaczynam dostrzegać że ta wojna jest bardzo "na rękę" Ukrainie

  20.12.2022 20:10
 • fessta (gość)

  Na początku rosyjskiej agresji na Ukrainę wymyślono legendę,że ukraińscy obrońcy Wyspy Węży odmówili poddania się Rosjanom i wszyscy zginęli ze słowami "Ruski karabl idi na ch..j". Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pośmiertnie odznaczył ich orderami Bohatera Ukrainy.Na drugi dzień strona rosyjska pokazała film,jak wszyscy ukraińscy obrońcy wyspy jako jeńcy schodzą z pokładu ruskiego okrętu...To jedno z kłamstw ukraińskiej propagandy. Pytanie,ile prawdy jest w filmie o porwanych ukraińskich dzieciach?

  20.12.2022 19:30

Dodaj komentarz

  Ocena społeczności: - Głosów: 0

  Hity dnia

  Wszystkie hity »

  Logowanie

  Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

  ×