Powrót do Oegstgeest

Terug naar Oegstgeest, Holandia 1987

Holandia początków lat 60. Na wieść o ciężkiej chorobie ojca Jan przyjeżdża do rodzinnego domu. Rozmowa z umierającym mężczyzną staje się dla niego punktem wyjścia wielowątkowej retrospekcji.

  • Czas trwania: 90 minut, Gatunek: Dramat obyczajowy
  • Reżyseria: Theo van Gogh

Powrót do Oegstgeest w telewizji

ZwińRozwiń
  • Czwartek 08.04.2010 00:30

    TVP 2

Twórcy

  • Theo van Gogh Scenariusz
  • Theo van Gogh Reżyseria
  • Marc Felperlaan Zdjęcia
  • Rainer Hensel Muzyka

Opis programu

ZwińRozwiń

Holandia początków lat 60. Na wieść o ciężkiej chorobie ojca Jan, mężczyzna w średnim wieku, przyjeżdża po kilkunastu latach nieobecności do rodzinnego domu. Rozmowa z umierającym mężczyzną staje się dla niego punktem wyjścia wielowątkowej retrospekcji, która sięga czasów dzieciństwa. W myślach Jana ożywają dramatyczne przeżycia chłopca dorastającego w rodzinie ubogiego sklepikarza w latach przedwojennych i podczas wojny, marazm ciasnego, surowego środowiska, które już wówczas kontestował.

Adaptacja autobiograficznej, wydanej także w Polsce, powieści z 1965 r. "Powrót do Oegstgeest" Jana Wolkersa, zmarłego w 2007 r. holenderskiego pisarza, rzeźbiarza i malarza, uważanego za jednego z najwybitniejszych autorów w powojennej historii Holandii. W latach 60. i 70. napisał on serię autobiograficznych, niekiedy skandalizujących powieści i zbiorów opowiadań, z których najbardziej znaną jest "Rachatłukum" z 1969 r. Ekranizacji "Powrotu... " podjął się Theo van Gogh, kontrowersyjny reżyser, publicysta i aktor, który zginął 2 listopada 2004 r. na jednej z ulic Amsterdamu zamordowany przez młodego Marokańczyka, za otwartą krytykę świata islamskiego. "Powrót do Oegstgeest" to kameralna opowieść stanowiąca rozliczenie z własną przeszłością, stosunkiem do najbliższych, ale też ze sztywnymi, surowymi zasadami kalwińskiego społeczeństwa, kaleczącymi dusze i umysły. Jan, mężczyzna w średnim wieku, artysta z zawodu, wraca po kilkunastu latach nieobecności do swego rodzinnego miasteczka, gdzie nadal mieszkają jego sędziwi rodzice. Wezwała go matka, chcąc, by syn spotkał się, zapewne po raz ostatni, z umierającym ojcem. Jan zjawia się natychmiast w Oegstgeest, chociaż nie darzył rodziców wielkim szacunkiem i miłością. Już jako nastolatek dostrzegał ich hipokryzję i wąskie horyzonty, a jego samego i liczne rodzeństwo krępowały rozmaite nakazy i zakazy ustalane przez despotycznego ojca, cytującego przy każdej okazji Biblię. Teraz rozmowa z leżącym na łożu śmierci staruszkiem przywołuje w Janie wspomnienia z dzieciństwa i wczesnej młodości. Mężczyzna wraca myślami do czasów, gdy rodzina, prowadząca niewielki sklepik spożywczy i powiększająca się niemal co roku o kolejnego potomka, ledwo wiązała koniec z końcem. Jan wspomina trudny okres wojny, poczynania władz wobec osób niepełnosprawnych umysłowo, konflikt z ojcem, pierwsze doświadczenia erotyczne i śmierć ukochanego brata Petera, który walczył na froncie.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×