Polska 2010
Film jest zapisem jednego z dni, które nastąpiły po 10 kwietnia 2010 r., gdy uległ katastrofie rządowy TU-154M z prezydentem RP Lechem Kaczyńskim oraz delegacją na obchody rocznicy zbrodni katyńskiej.
Film jest zapisem jednego z dni, które nastąpiły po 10 kwietnia 2010 r., gdy w godzinach porannych zaczęły docierać do Polski informacje o katastrofie rządowego TU-154M, na pokładzie którego znajdowali się prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński z żoną, przedstawiciele rządu, parlamentu i instytucji pozarządowych, duchowni, a także dowódcy sił zbrojnych. Wszyscy pasażerowie zginęli. Ogłoszono żałobę narodową.
10 kwietnia 2010 r. w godzinach porannych zaczęły docierać do Polski pierwsze niepokojące informacje o katastrofie lotniczej rządowego TU - 154M, na którego pokładzie lecieli prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, jego żona Maria, przedstawiciele rządu, parlamentu i instytucji pozarządowych, duchowni, dowódcy różnych rodzajów sił zbrojnych. W napięciu oczekiwano na kolejne wiadomości. Sprawdził się jednak najtragiczniejszy scenariusz: wszyscy pasażerowie zginęli. Ogłoszono żałobę narodową. Film jest zapisem jednego z tych kwietniowych dni. Poetyka "Powrotów" przypomina filmy z tzw. szkoły Karabasza. Reżyser przede wszystkim unikał jakichkolwiek zabiegów inscenizacyjnych i skupił się wyłącznie na wnikliwej obserwacji rzeczywistości. Istotna jest także rezygnacja z ilustracji dźwiękowej z offu. Jedyne dźwięki, jakie słyszymy, to stukot oficerskich butów i wspomniany już marsz żałobny Chopina. Dodajmy, że cały film trwa zaledwie siedem minut, a zdjęcia są czarno - białe. Taka surowa forma "Powrotów" ewokuje nastrój prawdziwej żałoby, ascetycznej i pełnej zadumy.
Telemagazyn co piątek razem z:
POLSKA Dziennik Zachodni Głos Wielkopolski Gazeta Wrocławska Dziennik Bałtycki Dziennik Łódzki Kurier Lubelski Gazeta Krakowska