Powstanie warszawskie

Powstanie warszawskie, Polska 2014

Dokument o powstaniu warszawskim zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych i kronik filmowych kręconych w sierpniu 1944 r. w Warszawie. W archiwalne materiały został wpleciony wątek fabularny.

 • Czas trwania: 83 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Jan Komasa

Powstanie warszawskie w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

 • Jan Oldakowski Producent
 • Piotr C. Śliwowski Producent
 • Joanna Brühl Montaż
 • Milenia Fiedler Montaż
 • Joanna Pawluskiewicz Scenariusz
 • Jan Oldakowski Scenariusz
 • Piotr C. Śliwowski Scenariusz
 • Władysław Pasikowski Scenariusz

Więcej »

Opis programu

ZwińRozwiń

Powstanie warszawskie przedstawione z perspektywy dwóch braci - operatorów filmowych i świadków walk oddziałów powstańczych z siłami niemieckimi. Realizatorzy Powstańczych Kronik Filmowych dokumentują codzienne życie w powstańczej stolicy. Przygotowana przez nich kronika ma być wyświetlana w kinie Palladium. Bracia znajdują się w centrum dramatycznych wydarzeń i stają się bezpośrednimi uczestnikami zrywu. Dołączają do jednego z oddziałów powstańczych.

"Powstanie Warszawskie" zapowiadano jako "pierwszy na świecie fabularny dramat wojenny non - fiction". Zrekonstruowane i pokolorowane kroniki powstańcze, obrazujące dramat owych 63 dni. Wyprodukowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego film został zmontowany w całości z materiałów dokumentalnych, autentycznych kronik filmowych kręconych w sierpniu 1944 roku w Warszawie. W archiwalne materiały został wpleciony wątek fabularny. Głównym bohaterom głosu użyczyli aktorzy, m.in. Maciej Nawrocki, Michał Żurawski i Mirosław Zbrojewicz. Historia przedstawiona oczami dwóch braci, operatorów filmowych, świadków walk oddziałów powstańczych z przeważającymi siłami niemieckimi. Realizatorzy Powstańczych Kronik Filmowych wykonują rozkazy dla Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej i zgodnie z oczekiwaniami swego dowódcy dokumentują codzienne życie cywilnej ludności powstańczej stolicy. Przygotowana przez nich kronika ma być wyświetlana w kinie Palladium. Bracia znajdują się w samym centrum dramatycznych wydarzeń i sami stają się bezpośrednimi uczestnikami powstania. Dołączają do jednego z oddziałów, z którym idą na akcję. Mają wreszcie okazję zarejestrować obraz prawdziwej wojny, o czym marzyli od początku. Rzeczywistość przerasta ich najśmielsze wyobrażenia o powstaniu. Uświadamiają sobie, że są świadkami dokonującej się apokalipsy. Muszą zatrzymać w kadrze ten obraz i za wszelką cenę ocalić dla potomnych taśmy z materiałem z powstańczej Warszawy. 2015Orzeł (Polska Nagroda Filmowa) - Nagroda w kategorii: Najlepszy film dokumentalny2015Bartosz PutkiewiczOrzeł (Polska Nagroda Filmowa) - Nagroda w kategorii: Najlepszy dźwiękDokument fabularyzowany, 82 min, Polska, 2014Reżyseria: Jan KomasaScenariusz: Joanna Pawluśkiewicz, Jan Ołdakowski, Piotr ŚliwowskiMuzyka: Bartosz ChajdeckiAktorzy: Michał Żurawski (Karol), Maciej Nawrocki (Witek), Mirosław Zbrojewicz (Prezes), Agnieszka Kunikowska (Joanna), Ewa Kania - Grochowska (matka), Jacek Czyż (Witek po latach)

Komentarze

Skomentuj
 • Agnieszka (gość)

  Głupotą jest Twój podpis... Zdania są podzielone na temat Powstania Warszawskiego i należy je po prostu uszanować, że było i zawsze o Nim pamiętać i przekazywać w dalszych pokoleniach,

  01.08.2021 18:06
 • Jan Pawel Il (gość)

  POWSTANIE WARSZAWSKIE TO BYLA TOTALNA GLUPOTA I ZBIOROWE SAMOBOJSTWO .TYLKO CO DZIESIATY, CZLONEK 😁 ARMII KRAJOWEJ MIAL BRON I PORWALI SIE USMIECHNIECI NA SWIETNIE WYSZKOLNA I UZBROJONA PO ZEBY ARMIE ,MORDUJAC ICH JENCOW,A PO TEM SIE BARDZO DZIWILI,ZE PRZEGRALI BITWE O WARSZAWE,NAZISCI ICH WYSTRZELALI JAK KACZKI ,A PRZEZ DEBILNE WYWOLANIE POWSTANIA SZLAG TRAFIL WARSZAWE ORAZ 200.000 CYWILOW. ZA TO PRZESTEPSTWO POWINNI BYC POTEPIENI I SADZENI.

  03.08.2020 03:48

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×