Pożegnanie świnki doświadczalnej

Bye, Bye, Guinea Pig?, Francja 2016

Aktywiści sprzeciwiający się eksperymentom na zwierzętach zyskali nowych sprzymierzeńców. Naukowcy doszli do wniosku, że wyniki tego typu badań zbyt często są nieprecyzyjne i przekłamane.

 • Czas trwania: 51 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Aude Favre

Pożegnanie świnki doświadczalnej w telewizji

ZwińRozwiń
 • Sobota 22.06.2019 03:55

  TVP 1

 • Czwartek 09.05.2019 01:30

  TVP 2

Multimedia

Twórcy

 • Veronique BLANC Montaż
 • Aude Favre Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Od wielu lat toczy się dyskusja na temat wykorzystywania zwierząt do badań laboratoryjnych produktów spożywczych i pielęgnacyjnych. Obecnie aktywiści sprzeciwiający się eksperymentom na zwierzętach zyskali nowych sprzymierzeńców. Naukowcy doszli do wniosku, że wyniki tego typu badań są nieprecyzyjne, przekłamane, często nieistotne pod kątem badanego problemu. Nawet to, czym karmione są zwierzęta, wpływa na wyniki testów i sprzyja manipulacjom. Opracowano techniki alternatywne, jednak lobby firm farmaceutycznych sprzeciwia się ich stosowaniu.

Dyskusja na temat badań laboratoryjnych produktów spożywczych i pielęgnacyjnych na zwierzętach jest prowadzona przez aktywistów od kilku lat, jednak teraz zyskali oni nowych sprzymierzeńców. Naukowcy przeanalizowali metody testowania, dochodząc do wniosku, że wyniki, które przynoszą, są nieprecyzyjne, przekłamane, a nawet często nieistotne pod kątem badanego problemu. Opracowali więc techniki alternatywne, jednak lobby firm farmaceutycznych sprzeciwia się ich stosowaniu. Podróż do laboratoriów, w których testowane są produkty codziennego użytku, pozwala z nieoczekiwanej perspektywy spojrzeć na to, co jemy i czym się myjemy. Wybór danego gatunku szczura do prowadzonych badań wpływa na to, czy wyniki badań zmieszczą się w obowiązującej normie. Odpowiednio dobrany okres badania może ujawnić lub utajnić efekty długofalowe. Sposób karmienia zwierząt w laboratoriach może być metodą manipulowania wynikami. Naukowcy, specjaliści z branży i działacze dyskutują o przyszłości badań laboratoryjnych, a z nimi legendarnej świnki doświadczalnej. Producent: Premires Lignes Tlvision 2016

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×