Prawda o Marii Skłodowskiej-Curie

Marie Curie, au-dela du mythe, Francja 2011

Maria Skłodowska-Curie to jedyna kobieta, która otrzymała dwie Nagrody Nobla i została pierwszą kobietą profesorem na Sorbonie. Spoczęła w paryskim Panteonie w dowód uznania zasług na polu naukowym.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Prawda o Marii Skłodowskiej-Curie w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

Maria Skłodowska-Curie to jedyna kobieta, która otrzymała dwie Nagrody Nobla i która została pierwszą kobietą profesorem na paryskiej Sorbonie. Spoczęła w paryskim Panteonie w dowód uznania zasług na polu naukowym. Wybitna fizyczka jest głównym narratorem w dokumencie. Reżyser wykorzystał jej korespondencję, notatki, pamiętniki i autobiografię, a także prywatne nagrania i zdjęcia. Widzowie poznają jej życie i pracę od strony emocji i przemyśleń. Rozmowy z naukowcami i historykami przybliżą wagę jej odkryć dla nauki i rozwoju świata.

Jedyna do tej pory kobieta, która otrzymała dwie Nagrody Nobla, która została pierwszą kobietą profesorem na paryskiej Sorbonie oraz która spoczęła w paryskim Panteonie w dowód uznania zasług na polu naukowym. Oto portret kobiety wyjątkowej - Marii Skłodowskiej-Curie. Wybitna fizyczka jest głównym narratorem w filmie Michela Vuillermeta. Reżyser wykorzystał jej liczną korespondencję, notatki, pamiętniki i autobiografię, a także prywatne nagrania i zdjęcia. Widzowie poznają jej życie i pracę od strony emocji i przemyśleń. Z kolei rozmowy z naukowcami i historykami przybliżą wagę odkryć Skłodowskiej-Curie dla nauki i rozwoju świata. Socjologowie i filozofowie opowiedzą, jak wybitna fizyczka radziła sobie z moralną odpowiedzialnością nad wynalezieniem radioaktywnych pierwiastków oraz o jej feministycznej naturze. Ponieważ w Polsce kobietom nie wolno było studiować, Maria wyjechała w wieku 24 lat na uniwersytet do Paryża. W filmie przy okazji została także naświetlona ewolucja w edukacji kobiet i ich pozycji zawodowej od 19. wieku do teraz.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×