Prawdziwy doktor Strangelove

The real dr. Strangelove, Francja 2014

Dokument opowiada historię węgierskiego naukowca, Johna von Neumanna, który zasłynął jako twórca teorii gier. Węgierski naukowiec był jedną z osób, która inspirowała Stanleya Kubricka.

  • Czas trwania: 56 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Philippe Calderon

Prawdziwy doktor Strangelove w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Philippe Calderon Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Dokument opowiada historię węgierskiego naukowca, Johna von Neumanna. Ten matematyk, chemik i fizyk zasłynął jako twórca teorii gier i teorii automatów komórkowych. Stworzył również matematyczne podstawy mechaniki kwantowej. Był jednym z naukowców uczestniczącym w projekcie Manhattan, czyli programie, którego celem było stworzenie bomby atomowej. Von Neumann należał również do zespołu osób decydujących o celach pierwszych bomb atomowych: Little Boy'a i Fat Mana. Węgierski naukowiec był jedną z osób, która inspirowała Stanleya Kubricka.

Kim był John von Neumann - naukowiec, który inspirował Stanleya Kubricka przy tworzeniu kultowej postaci doktora Strangelove'a. Dokument Philippe'a Calderona opowiada historię węgierskiego naukowca Johna von Neumanna. Von Neumann - matematyk, chemik i fizyk zasłynął jako twórca teorii gier i teorii automatów komórkowych. Stworzył również matematyczne podstawy mechaniki kwantowej. Był jednym z naukowców uczestniczącym w projekcie Manhattan, czyli programie, którego celem było stworzenie bomby atomowej. Von Neumann należał również do tzw. Target Committee, czyli zespołu osób decydujących o celach pierwszych bomb atomowych: Little Boy'a i Fat Mana. Ten węgierski naukowiec był jedną z osób, która inspirowała reżysera Stanleya Kubricka przy tworzeniu postaci słynnego doktora Stranglove'a z nominowanego do OSCARA® filmu "Doktor Strangelove, czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę". Wpływ pracy Johna von Neumanna na angielskiego reżysera widać również w "2001: Odysei Kosmicznej". Tam Kubrick posłużył się sondą von Neumanna, czyli hipotetycznym samoreplikującym się urządzeniem zdolnym do podróży międzygalaktycznych. Rodzajem takiej sondy w filmie były Monolity, które mogły być przyczyną przeprogramowania komputera pokładowego HAL 9000.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

  • Trwa cisza wyborcza, dlatego komentowanie w serwisie zostało tymczasowo zablokowane. Zapraszamy do dzielenia się opiniami i komentarzami po zakończeniu ciszy

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×