Prawo państwa

Silenced, USA 2014

Dokument przedstawia trzy najgłośniejsze przypadki administracyjnych i prawnych prób uciszenia tych, którzy usiłowali naprawić nadużycia władzy w USA podczas 15 lat wojny z terroryzmem.

 • Czas trwania: 98 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: James Spione

Prawo państwa w telewizji

ZwińRozwiń
 • Czwartek 10.11.2016 01:25

  TVP 2

 • Wtorek 27.09.2016 00:15

  TVP 2

Multimedia

Twórcy

 • James Spione Reżyseria
 • John Molinelli Zdjęcia

Opis programu

ZwińRozwiń

15 lat wojny z terroryzmem przyniosło w USA procesy sądowe oraz afery związane z technikami szpiegowskimi NSA, tajnymi więzieniami CIA, znęcaniem się nad więźniami w Abu Ghraib oraz z naruszeniami praw obywateli USA. Konsekwencje prawne wynikające z ujawnienia tych przypadków często spadały na ludzi, którzy praktyki podali do publicznej wiadomości. Dokument przedstawia trzy najgłośniejsze przypadki administracyjnych i prawnych prób uciszenia tych, którzy usiłowali naprawić nadużycia władzy: Jesselyn Radack, Thomasa Drake'a oraz Johna Kiriakou.

11 września przyniósł w USA wojnę z terroryzmem, prowadzoną nie tylko poza granicami, ale też i wewnątrz kraju. Ustanowione przez George'a W. Busha nowe prawo tzw. Patriot Act daje służbom federalnym możliwość prewencyjnego podsłuchiwania, śledzenia i inwigilowania każdego, wobec kogo istnieje najmniejszy cień podejrzenia. Nowe przepisy wzbudziły wiele kontrowersji i protestów organizacji i stowarzyszeń chroniących prawa człowieka i obywatela. 15 lat wojny z terroryzmem przyniosło też w USA liczne procesy sądowe oraz afery, związane z technikami szpiegowskimi NSA, tajnymi więzieniami CIA, znęcaniem się nad więźniami w Abu Ghraib oraz z naruszeniami praw obywateli USA podczas zatrzymywania i przesłuchań. Częstokroć poważne konsekwencje prawne, wynikające z ujawnienia tych przypadków spadały jednak nie tyle na osoby odpowiedzialne za ich wdrażanie, lecz na ludzi, którzy te praktyki podali do publicznej wiadomości. Dokument, nominowanego do Oscara Jamesa Spione ' a, przedstawia trzy najgłośniejsze przypadki administracyjnych i prawnych prób uciszenia ludzi, którzy usiłowali naprawić nadużycia władzy: Jesselyn Radack, byłej prawniczki Departamentu Sprawiedliwości USA, Thomasa Drake ' a, dawnego wysokiego urzędnika NSA, oraz Johna Kiriakou, byłego oficera CIA. Drake jest twórcą raportu, udowadniającego, że NSA mogła zapobiec tragedii 11 września, gdyby tylko wykorzystała informacje, znajdujące się w ich bazach danych; Kiriakou jako pierwszy zwrócił uwagę na naruszenie praw człowieka w traktowaniu więźniów w Iraku i Afganistanie, Radack ujawniła nadużycia w pierwszym głośnym procesie o zdradę obywatela USA. Wszyscy oni zostali poddani wzmożonej presji rządowej, prawnej i ekonomicznej, zagrażającej ich bezpieczeństwu. Film prezentowany z sukcesem na Tribeca Film Festival w Nowym Jorku oraz na prestiżowym festiwalu Hot Docs w Toronto, wyprodukowała m.in. Susan Sarandon.

Komentarze

Skomentuj
 • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×