Recenzja filmu

"Prestiż", czyli analiza najmroczniejszych granic ludzkich w fascynującym świecie iluzjonistów

2015-07-09 09:20

ocenia film na: 9/10

Londyn, przełom XIX i XX w. Czas niezwykły, bo świat zaczyna się rozpędzać: codziennie prasa donosi o nowych wynalazkach, rozkwita nauka i sztuka. Z drugiej strony mnożą się opowieści o duchach, wśród arystokracji i tzw. towarzystwa karierę robią takie słowa, jak mesmeryzm, medium, wirujący stolik, ektoplazma, zaświaty. A w teatrzykach i kabaretach obok tancerek i komików królują prestidigitatorzy i magicy.

Najwięksi i najpopularniejsi z nich stają się prawdziwymi gwiazdami i przyciągają na swoje występy tłumy widzów. Właśnie wtedy swoje kariery zaczynają Robert Angier (Hugh Jackman) i Alfred Borden (Christian Bale). Najpierw współpracują, wspólnie opracowują nowe numery i wspinają się na szczyt. Jednak śmierć żony Angiera podczas jednego z występów powoduje, że przyjaźń zamienia się w nienawiść. Od tej pory celem życia Angiera staje się pokonanie Bordena, upokorzenie go na oczach publiczności. Ta coraz bardziej bezwzględna i szalona walka zaczyna pochłaniać obu magików i determinować ich życie – cena się nie liczy. Nawet jeśli jest to szczęście i życie najbliższych...

Film wyreżyserowany przez Christophera Nolana to adaptacja – dość luźna – bestsellerowej powieści Christophera Priesta. Tytułowy prestiż to wyrażenie ze słownika magików i oznacza trzecią, końcową fazę sztuczki. Pierwszą jest „obietnica” prezentująca główny rekwizyt pokazu (może to być także człowiek lub zwierzę), który znika – lub dzieje się z nim coś równie zaskakującego – podczas „zwrotu”. Kończący wszystko „prestiż”, kiedy to rekwizyt powraca, decyduje o randze całości pokazu, a brawa publiczności są tego wyznacznikiem. „Prestiż” zdobył dwie nominacje do Oscara oraz wysokie, 69. miejsce, na liście 250 najlepszych filmów wszech czasów portalu filmowego IMDB.

Pozostałe recenzje "Prestiż"

 • Christopher Nolan w pełnej krasie. Film jest pełen zręcznie zaplanowanych wstrząsów i objawień. Sprawia, że z każda minutą zagłębiamy się coraz bardziej w fascynujący świat, w którym analizowane są najgłębsze, najmroczniejsze granice wiary, zaufania i możliwości ludzkich.

  9/10

Ocena społeczności: 7.9 Głosów: 68

Prestiż w telewizji

ZwińRozwiń
 • Sobota 21.12.2019 20:10

  HBO

 • Niedziela 22.12.2019 13:25

  HBO

 • Niedziela 29.12.2019 22:20

  TVN Fabuła

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×