Proces Eichmanna

Le procès d'Adolf Eichmann, Francja 2011

Film przedstawia szczegóły schwytania przez izraelski wywiad jednego z największych zbrodniarzy nazistowskich - Adolfa Eichmana, jego procesu i reakcji świata na te zdarzenia.

  • Czas trwania: 88 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Michaël Prazan

Proces Eichmanna w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Michaël Prazan Autor
  • Michaël Prazan Reżyseria

Opis programu

ZwińRozwiń

Dokument w wyczerpujący sposób przedstawia szczegóły pojmania Adolfa Eichmana, jego procesu i reakcji świata na te zdarzenia. Reżyser, wykorzystując nieprzebrane zbiory materiałów archiwalnych oraz wywiady ze świadkami, zdołał zrekonstruować incydent, będący punktem zwrotnym w rozliczeniu nazistowskich zbrodni. Jeden z największych zbrodniarzy wojennych został wytropiony i porwany w Argentynie przez izraelski wywiad. W kwietniu 1961r. w Jerozolimie rozpoczął się proces, w wyniku którego Eichman został skazany na śmierć.

Jerozolima, kwiecień 1961 roku. Przed sądem staje główny koordynator Ostatecznego Rozwiązania Kwestii Żydowskiej - Adolf Eichmann. Agenci Mossadu wytropili go w jego posiadłości w Argentynie i uprowadzili w 15 lat od zakończenia II wojny światowej. Odpowiedzialność za porwanie wziął na siebie premier Izraela Dawid Ben Gurion. Za sprawą telewizji świat obserwował, jak jeden z największych zbrodniarzy wojennych skazany zostaje na śmierć przez powieszenie. Wyrok wykonano w nocy z 31 maja na 1 czerwca 1962 roku. Francuski reżyser Michaël Prazan wykorzystał wiele materiałów archiwalnych oraz wywiady ze świadkami. Dzięki nim zrekonstruował wydarzenia, będące punktem zwrotnym w całym procesie rozliczenia zbrodni nazistowskich.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×