Projekt Nim

Project Nim, USA/Wielka Brytania 2011

Dokument przedstawia historię "Projektu Nim" - eksperymentu mającego dać odpowiedź na pytanie, czy szympans może nauczyć się komunikacji za pomocą ludzkiego języka.

  • Czas trwania: 93 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: James Marsh

Projekt Nim w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

  • Michael Simmonds Zdjęcia
  • Dickon Hinchliffe Muzyka
  • James Marsh Reżyseria
  • James Marsh Autor

Opis programu

ZwińRozwiń

Dokument przedstawia historię "Projektu Nim". W 1973 r. szympans Nim zostaje przekazany absolwentce psychologii. Ma ona wychowywać małpkę razem z dziećmi, traktując zwierzę jak człowieka. Eksperyment ma dać odpowiedź na pytanie, czy ssak z gatunku zaliczanego do naczelnych może nauczyć się komunikacji za pomocą ludzkiego języka. Początkowo doświadczenie przebiegało obiecująco, ale szympans nie był w stanie przyswoić gramatyki. W końcu badania przerwano. Przez resztę życia małpy jej wychowanie dawało o sobie znać nieprzewidywalnym zachowaniem.

Listopad 1973 roku, ośrodek badawczy ssaków naczelnych w Oklahomie. Matka nowo narodzonego szympansa dostaje zastrzyk usypiający, a Nim jako szympansi noworodek zostaje jej brutalnie odebrany. Wszystko po to, by przeprowadzić eksperyment i przekonać się, czy szympans wychowany od urodzenia przez ludzi stanie się człowiekiem. Ta historia pokazuje prawdę nie o szympansach, ale o człowieku, który za wszelką cenę chce eksperymentować i osiągać sukces kosztem innych. Szympans trafia więc do ludzkiej rodziny, jest karmiony piersią przez kobietę i nosi ubrania takie jak jej synek. Przybraną matką jest młoda absolwentka psychologii, która ma troje własnych dzieci. Na początku eksperyment wyglądał obiecująco. Nim nauczył się wielu gestów, jednak nigdy nie opanował mowy. Bardzo związał się emocjonalnie ze swoimi nauczycielami i swoją ludzką rodziną. Eksperyment w rezultacie się nie udał, Nim stał się niepotrzebny i został zamknięty w klatce i sprzedany na eksperymenty medyczne. Cudem uratowany, wykupiony przez fundację działającą na rzecz zwierząt resztę życia spędził na ranczu Black Beauty Ranch. Jedyną jego rozrywką było oglądanie telewizji, ale znerwicowany rozbijał kolejne telewizory. Zmarł w wieku 26 lat na atak serca. Rekonstruując przebieg eksperymentu, reżyser przedstawił wyjątkową podróż Nima do świata ludzi, wpływ, jaki wywarła na opiekunach i nauczycielach znajomość z szympansem, a wreszcie bezduszność systemu, który nie potrafił przyjąć odpowiedzialności za rezultaty nieudanych badań. Film o życiu Nima nakręcono w 2011r. Był prezentowany na licznych festiwalach i przeglądach. Zdobył m.in. nagrodę reżyserską w kategorii World Cinema Doc na festiwalu Sundance. (PROJECT NIM) Film dokumentalny, 99 min, Wielka Brytania, 2011 Reżyseria: James Marsh Zdjęcia: Michael Simmonds Muzyka: Dickon Hinchliffe

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 6.9 Głosów: 11

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×