Prorok

The Prophet, Wielka Brytania 2011

W 1923 r. ukazał się zbiór opowiadań pt. "Prorok", autorstwa filozofa z Libanu, Khalila Gibrana. Wśród wielbicieli tekstu jest Gary Tarn, który postanowił przedstawić własną wersję "Proroka".

 • Czas trwania: 85 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Prorok w telewizji

ZwińRozwiń

Opis programu

ZwińRozwiń

W 1923 r. w Nowym Jorku ukazał się zbiór opowiadań pt. "Prorok". Jego autorem był filozof i pisarz z Libanu, Khalil Gibran. Książkę przetłumaczono na ponad 40 języków; duchowa głębia i nastrojowość tekstu urzekły miliony czytelników. Wśród wielbicieli "Proroka" jest reżyser Gary Tarn, który postanowił przedstawić własną wersję "Proroka" - opowieści o człowieku, który u schyłku życia przybywa do fikcyjnego miasta Orphalese, by porozmawiać z mieszkańcami o miłości, prawie, wolności, bólu, przyjaźni i śmierci.

 • Miłość nie daje niczego oprócz siebie i nie czerpie z niczego oprócz siebie. Miłość nie posiada i nie daje się posiąść. Bowiem miłości wystarcza miłość - pisał Khalil Gibran w swej słynnej powieści poetyckiej "Prorok". Słowa tego nietuzinkowego pisarza od 90 lat inspirują ludzi na całym świecie. Z fascynacji nimi powstał także film z pogranicza dokumentu i fabuły. "Prorok" ukazał się drukiem w roku 1923 w Nowym Jorku. Autorem zbioru opowiadań był 40-letni wówczas filozof i pisarz z Libanu, Khalil Gibran. Z czasem książka doczekała się tłumaczenia na ponad czterdzieści języków, a miliony czytelników urzekła duchowa głębia i nastrojowość tekstu. Wśród wielbicieli "Proroka" jest reżyser Gary Tarn. - Czytając tę książkę, niemal od razu odnosi się wrażenie, że mogłaby posłużyć za kanwę fascynującego filmu - przekonuje filmowiec. - To niełatwe zadanie, taki obraz mógłby być trudny w odbiorze. Jeśli jednak znajdziesz się we właściwym czasie na coś refleksyjnego, wtedy może wywrzeć na tobie spore wrażenie. Tarn podjął się adaptacji utworu. Postanowił we własny sposób przedstawić jego fabułę - opowieść o człowieku, który u schyłku życia przybywa do fikcyjnego miasta Orphalese, by tam przeprowadzić szereg rozmów z miejscowymi. Każda z konwersacji dotyka jednej ze spraw uniwersalnych - miłości, prawa, wolności, bólu, nauczania, przyjaźni i śmierci. - Nie pamiętam już, jak zetknąłem się z książką po raz pierwszy, ale było to kilka lat temu - przyznaje Gary Tarn. - Przyjaciel dał mi egzemplarz, a ja przeczytałem go od razu. Uderzyła mnie jej symbolika i poetyckość. Zastanawiałem się czy można ją zekranizować, udzielić osobistej odpowiedzi na prozę Gibrana. Podczas kręcenia Tarn udał się w wiele miejsc na świecie, głównie tych związanych z biografią pisarza. Zawitał z kamerą do Belgradu, Nowego Jorku, Mediolanu, Londynu oraz Bejrutu. W każdym z nich szukał śladów książkowego Orphalese, przy okazji odkrywając poezję i mądrość w krajobrazie codzienności. - Odnaleźć świat w ziarnku piasku - taki cytat z Williama Blake'a przyświecał mu w jego pracy.

Komentarze

Skomentuj
 • mar (gość)

  bardzo dobry film polecam

  29.04.2015 20:17
 • bart (gość)

  warto obejrzeć

  02.01.2014 15:29
 • vikis@...

  dobry, realistyczny filmik

  14.05.2013 20:33
 • j (gość)

  popieram

  13.05.2013 23:30
 • gioandgio@...

  najlepszy jest w tedy z żyletką w ustach ..... polecam

  01.03.2013 13:00
 • michal (gość)

  ciekawy!!!!!

  29.11.2012 22:47
 • abc (gość)

  to tak jak w Polsce

  29.11.2012 21:36
 • daro (gość)

  warto obejrzeć, ciekawy film

  29.11.2012 21:32

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×