Przełamując ciszę

Polska 2002

Joanna, Ela, Regina, Róża, Justyna, Ula, Staszek, Wiesław i Robert nie słyszą w ogóle lub bardzo słabo. Niektórzy urodzili się głusi, innym słuch odebrały choroba lub wypadek.

  • Czas trwania: 26 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Przełamując ciszę w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Leszek Wosiewicz Autor

Opis programu

ZwińRozwiń

Joanna, Ela, Regina, Róża, Justyna, Ula, Staszek, Wiesław i Robert nie słyszą w ogóle lub bardzo słabo. Niektórzy urodzili się głusi, innym słuch odebrały choroba lub wypadek. Każde z nich bardzo cierpi z powodu kalectwa: zwłaszcza młodzi odbierają je jako niezasłużoną karę, poważne ograniczenie w realizacji życiowych planów i marzeń. Wprawdzie nie rezygnują z nich, są jednak świadomi, że muszą pokonać dodatkowe trudności. Na ich drodze pojawia się Jarek Wajk, który pomaga im urzeczywistnić jedno z marzeń - zaśpiewać publicznie.

Film dokumentalny, 26 min, Polska 2002 Scenariusz i reżyseria: Leszek Wosiewicz Joanna, Ela, Regina, Róża, Justyna, Ula, Staszek, Wiesław i Robert nie słyszą w ogóle lub bardzo słabo. Niektórzy urodzili się głusi, innym słuch odebrała choroba lub wypadek. Każde z nich bardzo cierpi z powodu kalectwa: zwłaszcza młodzi odbierają je jako niezasłużoną karę, poważne ograniczenie w realizacji życiowych planów i marzeń. Wprawdzie nie rezygnują z nich, są jednak świadomi, że muszą pokonać dodatkowe trudności. Kiedy na ich drodze pojawia się Jarek Wajk, muzyk, lider zespołu Grupa Integracyjna "Bogu", wspaniały człowiek o wielkim sercu, który chce i umie pomagać innym, jeszcze nie wierzą, że dzięki niemu uda się im urzeczywistnić jedno z marzeń - zaśpiewać publicznie. Początki są bardzo trudne. Jarek godzinami uczy ich rozpoznawać dźwięki poprzez odbieranie wibracji, odczuwanie ich dłońmi, stopami, całym ciałem. Uczy ich także "tworzyć" dźwięki, wydobywać je z otoczenia i z własnych, nieporadnych gardeł, za ich pośrednictwem opowiadać o świecie słyszących. Ciężka, czasami mogłoby się zdawać wręcz beznadziejna praca stopniowo przynosi efekty i wywołuje u grupki głuchych niemal euforyczną radość. Ich trud zostaje zwieńczony sukcesem: publiczny występ okazuje się bardzo udany. Podopieczni Jarka, śpiewając tyleż gardłami, co dłońmi, poczuli swoje głosy, poczuli muzykę.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×