Przestrzenie Banacha

Przestrzenie Banacha, Polska 2005

Opowieść o Stefanie Banachu (1892-1945), jednym z najwybitniejszych polskich matematyków w historii, pracowniku lwowskiego Uniwersytetu Jana Kazimierza.

  • Czas trwania: 48 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Przestrzenie Banacha w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Krzysztof Lang Autor
  • Jerzy Janicki Autor

Opis programu

ZwińRozwiń

Opowieść o Stefanie Banachu (1892-1945), jednym z najwybitniejszych polskich matematyków w historii, pracowniku lwowskiego IUniwersytetu Jana Kazimierza. Ze względu na ubogą dokumentację fotograficzną i brak archiwaliów filmowych dotyczących uczonego autorzy wykorzystali inscenizację wydarzenia z jego życia. Wypowie się m.in. Stanisław Ulam, uczeń Banacha, który stworzył w USA podwaliny matematycznego modelu bomby wodorowej. Opowie o szkole lwowskiej i jej znaczeniu w nauce polskiej i światowej. Wystąpi również synowa uczonego.

Jest rok 1926. Kawiarnia Szkocka we Lwowie (inscenizacja). Wśród kawiarnianych gości znajduje się grono matematyków - Banach, Mazur, Ulam, Stożek, Szuder. Trwa zażarta dyskusja. Ci młodzi matematycy to pracownicy uniwersytetu Jana Kazimierza. Świat usłyszy o nich niebawem. Najbłyskotliwszym z nich był Stefan Banach (1892 - 1945). Kim był ów genialny samouk? Skąd się znalazł we Lwowie? Mimo że należał do najwybitniejszych uczonych XX wieku, nie zachowało się zbyt wiele zdjęć portretujących jego ciekawe życie. Do dziś pozostaje postacią mało znaną w Polsce. Ze względu na ubogą dokumentację fotograficzną, jak też z powodu całkowitego braku archiwaliów filmowych dotyczących samego Banacha, zasadne w tym przypadku stało się wykorzystanie inscenizacji fabularnych, które przywołują istotne wydarzenia z życia uczonego i przybliżają jego postać. Twórcy filmowego portretu Stefana Banacha zadbali o odtworzenie atmosfery kawiarni Szkockiej we Lwowie, przypomnieli słynną próbę przekupienia i nakłonienia Banacha do wyjazdu do Stanów Zjednoczonych, obronę doktoratu na uniwersytecie we Lwowie, karmienie wszy w czasie okupacji w instytucie Weigla itp. Warstwa dokumentalna przeplatać się będzie z inscenizacjami. W filmie pojawią się ludzie, którzy opowiedzą o niezwykłości postaci geniusza matematycznego, jakim niewątpliwie był Stefan Banach. Przed kamerą wystąpił uczeń samego mistrza, wybitny uczony amerykański, człowiek, który stworzył podwaliny matematycznego modelu bomby wodorowej - Stanisław Ulam. Matematyk opowie o szkole lwowskiej i jej znaczeniu w naucepolskiej i światowej. W filmie wystąpi także wdowa po synu Banacha i inni.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×