Przyjaźń w cieniu Kremla

2016

Podczas podróży na Ukrainę zostanie przeprowadzona rozmowa z uczestnikami Euromajdanu i z tymi, którzy walczyli z prorosyjskimi separatystami.

  • Gatunek: Film dokumentalny

Opis programu

ZwińRozwiń

Podczas podróży na Ukrainę zostanie przeprowadzona rozmowa z uczestnikami Euromajdanu i z tymi, którzy walczyli z prorosyjskimi separatystami. Zostaną oni zapytani między innymi o to, jak widzą przyszłość relacji polsko-ukraińskich.

Inspiracją dla filmu jest słynne przemówienie ś.p. Lecha Kaczyńskiego wygłoszone w Tbilisi w 2008 roku podczas inwazji rosyjskiej na Gruzję. Te słowa szczególnie dziś wydają się prorocze w kontekście wojny toczącej się na Ukrainie i odradzającego się rosyjskiego imperializmu. Jak dzisiaj to przemówienie postrzega Michail Saakaszwili? Jak dzisiaj to przemówienie postrzegają Gruzini, dziennikarze, aktywiści i politycy zaangażowani w obronę Gruzji przed rosyjską inwazją w 2008 roku? Podczas podróży na Ukrainę chcemy porozmawiać z uczestnikami Euromajdanu i z tymi, którzy mają doświadczenia walki z prorosyjskimi separatystami (szczególnie z batalionu Ajdar); jak widzą dzisiejszą pozycję Ukrainy? O co walczą? Jak wspominają postać Lecha Kaczyńskiego i jego aktywne zaangażowanie w sprawy Europy Środkowo - Wschodniej? Wreszcie jak widzą przyszłość relacji polsko - ukraińskich? Jak widzą to Ukraińcy i Polacy aktywnie pomagający Ukrainie podczas Euromajdanu i w czasie walk w strefie ATO? Podczas naszej podróży na Ukrainę chcemy porozmawiać z uczestnikami Euromajdanu i z tymi, którzy mają doświadczenia walki z prorosyjskimi separatystami (szczególnie z batalionu Ajdar); jak widzą dzisiejszą pozycje Ukrainy? O co walczą? Jak wspominają postać Lecha Kaczyńskiego i jego aktywnego zaangażowania ws Europy środkowo wschodniej? Wreszcie jak widzą przyszłość relacji polsko - ukraińskich? W filmie zostaną wykorzystane także wywiady i sceny z naszego pobytu w Gruzji w 2012 roku, gdzie mieszkańcy Gori i Tbilisi wspominali wojnę 2008 roku i zaangażowanieś.p. Lecha Kaczyńskiego w pomoc dla Gruzji. Łącznikiem spającym opowieść jest osoba pani poseł Małgorzaty Gosiewskiej, aktywnie zaangażowanej w pomoc dla Gruzji po inwazji rosyjskiej w 2008 roku i aktualnie zaangażowanej w organizowanie konwojów pomocowych dla ogarniętej przez wojnę Ukrainy, a także autorki Raportu o zbrodniach rosyjskich na Ukrainie, o czym również będzie mowa w filmie.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×