Pułkownik Kukliński

Pułkownik Kukliński, Polska 1997

Bohaterem filmu jest pułkownik Ludowego Wojska Polskiego Jerzy Ryszard Kukliński, który w listopadzie 1981 roku uciekł do USA, ujawniając plany wprowadzenia stanu wyjątkowego w Polsce.

  • Czas trwania: 50 minut, Gatunek: Film dokumentalny
  • Reżyseria: Andrzej Trzos-Rastawiecki

Pułkownik Kukliński w telewizji

ZwińRozwiń

Twórcy

  • Jacek Mierosławski Zdjęcia
  • Andrzej Trzos-Rastawiecki Reżyseria
  • Andrzej Trzos-Rastawiecki Scenariusz

Opis programu

ZwińRozwiń

Bohaterem filmu jest pułkownik Ludowego Wojska Polskiego Jerzy Ryszard Kukliński, wysoko postawiony oficer sztabu generalnego, który w listopadzie 1981 roku uciekł do USA, ujawniając plany wprowadzenia stanu wyjątkowego w Polsce. W maju 1984 r. sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego skazał Kuklińskiego na karę śmierci. W 1989 roku, na mocy ustawy amnestyjnej, wyrok zamieniono mu na 25 lat więzienia.

Bohaterem filmu jest płk Ludowego Wojska Polskiego Jerzy Ryszard Kukliński, jedna z najbardziej kontrowersyjnych postaci w historii współczesnej Polski. Dla jednych był bohaterem narodowym, który uchronił Polskę przed inwazją wojsk radzieckich, dla innych zwykłym szpiegiem i zdrajcą. Dokument przedstawia przebieg jego kariery zawodowej: od wstąpienia do wojska w 1947 roku, w wieku 17 lat, poprzez objęcie wysokiego stanowiska w Sztabie Generalnym w 1964 r. i ukończenie kursu w 1974 r. w Akademii Wojskowej w Moskwie, gdzie szkolono oficerów najwyższej rangi, po awans na szefa oddziału strategicznego planowania obronnego. Po ujawnieniu Zachodowi planów wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, w listopadzie 1981 r. Kukliński został ewakuowany przez Amerykanów do Berlina. Stamtąd wraz z rodziną poleciał do Stanów Zjednoczonych. Jego obydwaj synowie zginęli w tajemniczych okolicznościach. Starszy został przejechany przez samochód, młodszy Igor, wraz ze swym przyjacielem przepadł bez śladu podczas wyprawy na jachcie u wybrzeży Florydy. Choć śledztwa nie przyniosły żadnych rezultatów, wielu podejrzewa, że były to zabójstwa na zlecenie. W maju 1984 r. Sąd Warszawskiego Okręgu Wojskowego skazał zaocznie Ryszarda Kuklińskiego na karę śmierci za współpracę z obcym wywiadem i przekazywanie tajnych informacji. W 1989 roku, na mocy ustawy amnestyjnej, karę śmierci zamieniono na 25 lat więzienia. 2 września 1997 r. prokuratura umorzyła postępowanie karne przeciwko płk. Ryszardowi Kuklińskiemu. W filmie znalazły się fragmenty archiwalnych kronik filmowych i stare zdjęcia. Dokument został po części opracowany na podstawie wywiadu Benjamina Weisera z pułkownikiem Kuklińskim dla "Washington Post". O bohaterze filmu mówią m.in. Jan Nowak - Jeziorański, płk. dypl. Sławomir Radaj, prof. Zbigniew Brzeziński, gen. William Odom, były dyrektor Agencji Bezpieczeństwa Narodowego USA do spraw strategii i polityki nuklearnej, David Forden, oficer prowadzący płk. Kuklińskiego, były szef Wydziału CIA ds. ZSRR i Europy Wschodniej oraz Richard T. Davis, były ambasador USA w Polsce i Robert Gates, były dyrektor CIA.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×