Pyszne Peru

Pyszne Peru, Polska 2016

Magda Gessler odwiedza Peru. Lima jest nazywana nową stolicą kulinarną świata. Krzyżują się tu tradycje kuchni andyjskiej, amazońskiej i smaki charakterystyczne dla wybrzeży Pacyfiku.

  • Gatunek: Film dokumentalny
  • Prowadzący: Magda Gessler

Pyszne Peru w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Prowadzący

  • Magda Gessler

Opis programu

ZwińRozwiń

Magda Gessler wyruszyła w podróż kulinarną po Peru. Zjadła pieczoną świnkę morską, łowiła ośmiornice oraz odwiedziła największy na świecie bank zarodków kartoflanych. Odwiedziła Instytut Ziemniaka, gdzie we współpracy z NASA naukowcy opracowują plan uprawy tego warzywa na Marsie. Stolica Peru, Lima, jest nazywana nową stolicą kulinarną świata. Krzyżują się tu tradycje kuchni andyjskiej, amazońskiej i smaki charakterystyczne dla wybrzeży Pacyfiku.

Kreatorka smaku, wielbicielka Ameryki Południowej, słynna restauratorka - Magda Gessler. Tym razem wyruszyła w kulinarną podróż po Peru. Zjadła pieczoną świnkę morską, łowiła ośmiornice oraz odwiedziła największy na świecie bank kartoflanych zarodków. TVN Style od kilku sezonów zabiera widzów w podróże po całym świecie. Tym razem wspólnie z Magdą Gessler wybrała się do Peru. Już wizyta w Limie dostarczyła ekipie wielu atrakcji. Peruwiańskie miasto jest często nazywane "nową kulinarną stolicą świata". Krzyżują się tu tradycje kuchni andyjskiej, amazońskiej i smaki charakterystyczne dla wybrzeży Pacyfiku. To właśnie tu kartofle szykują się do misji na Marsa. Niewiarygodne? Prowadząca odwiedziła Instytut Ziemniaka, gdzie we współpracy z NASA naukowcy opracowują plan hodowli tego warzywa na Czerwonej Planecie. Magda Gessler nie byłaby sobą, gdyby nie spędziła trochę czasu w kuchni, gdzie przygotowała tradycyjne indiańskie danie "pachamanca". Poznała recepturę najlepszego "ceviche" - narodowej potrawy z surowej ryby, odwiedziła lokalne targi i spróbowała wielu egzotycznych owoców. Przyszła też pora na prawdziwe kulinarne wyzwania. Magda nie odmówiła zjedzenia pieczonej świnki morskiej i zupy z dodatkiem rybiej spermy. Tej ostatniej spróbowała w restauracji, gdzie kucharz posiada doktorat z chemii i tworzy swoje dania przy użyciu tylko jednej patelni. Nie obyło się także bez spotkania z lokalnym szamanem, który próbował zdiagnozować i wyleczyć restauratorkę przy pomocy bardzo niekonwencjonalnego narzędzia. Jakiego? Przekonacie się oglądając dokument "Pyszne Peru".

Komentarze

Skomentuj
  • an (gość)

    super program

    15.01.2017 20:40

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×