Raj w strefie zagrożenia

Home in the Dangerous, Holandia 2010

Filmowcy przez rok dokumentowali życie zwierząt, których schronieniem stał się obszar strefy demarkacyjnej utworzonej przed ponad 50 laty w Korei podczas wojny domowej.

  • Czas trwania: 60 minut, Gatunek: Film dokumentalny

Raj w strefie zagrożenia w telewizji

ZwińRozwiń
  • Czwartek 04.10.2012 14:10

    TVP 2

  • Piątek 10.08.2012 16:25

    TVP 2

Opis programu

ZwińRozwiń

W Korei podczas wojny domowej utworzono strefę demarkacyjną. Umieszczono tam ponad milion min lądowych. Przez 50 lat odizolowany teren był schronieniem dla wielu gatunków zwierząt, które w innych miejscach nie miały szans na przetrwanie. Żyją tam wilki szare, lamparty koreańskie i amurskie, tygrysy syberyjskie, jenoty, kozy górskie, jelonki błotne, dziki, żurawie mandżurskie i białoszyje, gęsi polne i łabędziowe, suchonosy, czaple siwe, puchacze, ślepowrony, wydry karłowate oraz foki pstre. Filmowcy przez rok dokumentowali ich życie.

Ponad 50 lat temu w Korei toczyła się zaciekła wojna domowa. Aby rozdzielić wrogie sobie armie, utworzono strefę demarkacyjną. Dziś jest to najmocniej ufortyfikowana granica na świecie. Umieszczono tam ponad milion min lądowych. Po 50 latach niemal zupełnego odizolowania strefa ta przekształciła się w najdziwniejsze na świecie sanktuarium przyrody, stając się schronieniem dla wielu gatunków zwierząt. W dzikich i niedostępnych ostępach żyją tu zwierzęta, które na innych terenach Korei nie miały szans przetrwać: szare wilki, lamparty koreańskie, i lamparty amurskie, tygrysy syberyjskie, jenoty, kozy górskie zwane tu goralami chińskimi, jelonki błotne, dziki, żurawie mandżurskie i żurawie białoszyje, gęsi polne i gęsi łabędziowe suchonosy, czaple siwe, sowy puchacze, ślepowrony, wydry karłowate, foki pstre. Poza strefą demarkacyjną intensywnie na te zwierzęta polowano i wiele gatunków po prostu wyginęło. Dla badaczy ta dzika przyroda to niezwykła gratka. I choć silne zaminowanie terenu bardzo utrudnia jego zbadanie, ekipa filmowa, uzyskawszy pozwolenie na filmowanie w pasie po stronie Korei Południowej, przez cały rok dokumentowała życie zwierząt w strefie zagrożenia. Rezultaty były zadziwiające. Okazało się bowiem, że jest to siedlisko lub miejsce czasowego pobytu bardzo wielu zagrożonych gatunków. Istnieją plany, by na terenie strefy stworzyć rezerwat przyrody. Realizatorzy dokumentu mają nadzieję, że ich film pomoże zrealizować te plany.

Komentarze

Skomentuj
  • Brak komentarzy.

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×