Rajska jabłoń

Rajska jabłoń, Polska 1986

Początek lat 20. Kwiryna i Roman są małżeństwem, razem prowadzą sklep. Amelka została żoną bogatego aptekarza. Bronka pracuje jako sekretarka w Towarzystwie Dobroczynności.

 • Czas trwania: 102 minut, Gatunek: Film obyczajowy
 • Reżyseria: Barbara Sass

Rajska jabłoń w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Obsada

 • Izabela Drobotowicz-Orkisz jako Bronka Mossakowska
 • Ewa Kasprzyk jako Kwiryna
 • Marta Klubowicz jako Amelka Raczyńska
 • Piotr Bajor jako Roman, mąż Kwiryny
 • Krzysztof Kolberger jako Ignacy Piędzicki, kochanek Bronki
 • Mariusz Dmochowski jako aptekarz Filip, mąż Amelki
 • Iga Cembrzyńska jako Raczyńska, matka Amelki

Twórcy

 • Barbara Sass Reżyseria
 • Barbara Sass Scenariusz
 • Władysław Bielski Scenografia
 • Maria Orłowska Montaż
 • Wiesław Zdort Zdjęcia
 • Zbigniew Raj Muzyka

Opis programu

ZwińRozwiń

Jest początek lat 20. Kwiryna i Roman są małżeństwem, razem prowadzą sklep. Amelka została żoną bogatego aptekarza. Bronka pracuje jako sekretarka w Towarzystwie Dobroczynności. Życie prywatne przyjaciółek nie układa się jednak najlepiej. Kwiryna jest chorobliwie zazdrosna o męża. Amelka nawiązuje romans z Andrzejem, bratankiem proboszcza miejscowej parafii. Bronka musi porzucić pracę sekretarki, gdyż jej zwierzchniczka podejrzewa dziewczynę o romans z jej mężem, Ignacym.

Dwie związane ze sobą tematycznie powieści "Dziewczęta z Nowolipek" i "Rajska jabłoń" Poli Gojawiczyńskiej ukazały się drukiem w latach 1934 - 35 i od razu zdobyły popularność wśród czytelników, a także uznanie krytyki. W 1937 roku Józef Lejtes przeniósł na ekran "Dziewczęta z Nowolipek". Po wojnie Stanisław Wohl dokonał telewizyjnej adaptacji obu książek. Film Barbary Sass jest trzecią ekranizacją dyptyku, chyba najciekawszą. Jest początek lat 20. Kwiryna i Roman są już małżeństwem i razem prowadzą sklep. Amelka została żoną bogatego aptekarza. Bronka pracuje jako sekretarka w Towarzystwie Dobroczynności. Ich życie prywatne nie układa się jednak najlepiej. Kwiryna jest chorobliwie zazdrosna o męża, nazbyt - w jej opinii - interesującego się młodymi klientkami ich sklepu. Mąż natomiast ma jej za złe nadmierną interesowność i kierowanie się wyłącznie chęcią zysku. Amelka nawiązuje romans z Andrzejem, bratankiem proboszcza miejscowej parafii. Gdy romans wychodzi na jaw, chłopak zmuszony jest opuścić Warszawę. Przygnębiona kobieta nie zauważa nawet początkowo, że jej mąż przyjął do pracy młodego, przystojnego prowizora. Bronka musiała porzucić pracę sekretarki, gdyż jej zwierzchniczka podejrzewała dziewczynę o romans z jej mężem Ignacym. Ten jednak wkrótce odnajduje Bronkę i uczucie między nimi wybucha z nagłą siłą. Ignacy nie chce porzucić żony, jego kochanka zaczyna więc spotykać się z innymi mężczyznami. Pogłębia się kryzys w małżeństwie Kwiryny i Romana. Wkrótce okazuje się, że Roman jest bardzo ciężko chory. Tymczasem Amelka otrząsnąwszy się po rozstaniu z Andrzejem nawiązuje kolejny romans - z prowizorem. Aptekarz domyśla się wszystkiego, ale woli nie reagować. Pewnego wieczoru Amelka decyduje się jednak sama wyznać mu prawdę. Film psychologiczno - obyczajowy, Polska 1985 Scenariusz na podstawie powieści Poli Gojawiczyńskiej i reżyseria: Barbara Sass Zdjęcia: Wiesław Zdort Muzyka: Zbigniew Raj Aktorzy: Izabela Drobotowicz - Orkisz, Ewa Kasprzyk, Marta Klubowicz, Piotr Bajor, Krzysztof Kolberger, Mariusz Dmochowski, Iga Cembrzyńska, Anna Romantowska, Jan Englert, Zofia Czerwińska i inni

Komentarze

Skomentuj
 • libertyn

  dobrodzieje emitują takie fajne filmy o tak późnej porze ( a kto k...a dotrwa do 02:25 )

  15.05.2016 10:19
 • Viviana (gość)

  Kontynuacja losów bohaterek filmu "Dziewczęta z Nowolipek". Również adaptacja powieści Gojawiczyńskiej. Porusza problemy kobiet często nieszczęśliwych w związkach, do których zmuszają je niefortunne okoliczności albo po prostu zdrowy rozsądek - w tamtych czasach kobiecie bez dobrego pochodzenia, wykształcenia i majątku (jedno często wiązało się z drugim) trudno było funkcjonować samodzielnie bez tzw. "oparcia w mężczyźnie". Także w tej części perypetie bohaterek mają niezbyt optymistyczny finał.

  16.08.2012 20:43

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: 10.0 Głosów: 1

Telemagazyn poleca

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×