Reakcja bliźniacza

The Twinning Reaction, USA 2017

W latach 60. XX w. naukowcy chcieli rozstrzygnąć, jaki wpływ na człowieka ma wychowanie. Oddane do adopcji bliźnięta i trojaczki rozdzielano. Ich losy okazały się zaskakująco podobne.

 • Czas trwania: 52 minut, Gatunek: Film dokumentalny
 • Reżyseria: Lori Shineski

Reakcja bliźniacza w telewizji

ZwińRozwiń

Multimedia

Twórcy

 • Lori Shineski Reżyseria
 • Eric Phillips-Horst Zdjęcia
 • Brett Wiley Zdjęcia

Opis programu

ZwińRozwiń

Dokument przedstawia historię z lat 60. XX w. Oddane do adopcji bliźnięta i trojaczki rozdzielano. Naukowcy chcieli w ten sposób rozstrzygnąć, jaki wpływ na człowieka ma środowisko, w którym się on wychowuje. Działali oni na podstawie tez Violi Bernard, która twierdziła, że rozdzielała tylko te bliźnięta, które nie wykazywały tzw. twinning reaction - reakcji bliźniaczej i silnej więzi. Dzieci wychowywały się w różnych rodzinach i były badane przez psychoanalityków przez dziesięciolecia. Losy rodzeństwa okazały się zaskakująco podobne.

Film dokumentalny przedstawiający historię z lat 60. Identyczne bliźnięta i trojaczki, które miały być adoptowane, rozdzielano. Dzieci wychowywały się w różnych rodzinach i były badane przez psychoanalityków przez dziesięciolecia. Nie miało to dużego wpływu na ich losy, które były zaskakująco podobne. W latach 60. niektórzy naukowcy postanowili skonfrontować biologię z wychowaniem, środowiskiem. Za pomocą agencji adopcyjnych umieszczano bliźnięta w różnych rodzinach. Bliźnięta były celowo rozdzielane na podstawie chybionych i nieudowodnionych tez Violi Bernard, że bliźniętom będzie lepiej w oddzielnych rodzinach. Dr Viola Bernard ujawniła swoją metodę rozdzielania bliźniąt w 1978 roku. Twierdziła, że rozdzielała tylko takie bliźnięta, które nie wykazywały tzw. twinning reaction - reakcji bliźniaczej i silnej więzi. Ten eksperyment dał badaczom wiele do myślenia, a społeczeństwu nauczkę, że bliźnięta są tak bardzo ze sobą związane, żę nie można ich rozdzielać. W nauce nie istnieje nic bardziej politycznego niż badania nad bliźniętami. W historii takie eksperymenty służyły do legitymizowania rasizmu, klasizmu i nazizmu - najgorszych cech naszego społeczeństwa. Ten dokument analizujetraumatyczne, długoterminowe skutki separacji i przeprowadzone niegdyś oszustwo na bliźniakach i ich rodzinach adopcyjnych.

Komentarze

Skomentuj
 • Marta (gość)

  popieram komentarz powyżej, dodatkowo emitowanie tego w TV jest niepoważne!

  04.01.2021 22:09
 • Monika (gość)

  Ci naukowcy, którzy za tym stali są niczym innym, jak kontynuatorami nazistów typu dr Mengele..Za to powinno się karać, nie powinni być nazywani naukowcami, tylko przestępcami. Potworami. Moje bliźnięta tuż po urodzeniu trzymały się rączkami. Widać było spokój na twarzyczkach, zadowolenie. potrzebowały siebie, tak samo , jak mnie. jak można być takim potworem i bawić się w Boga i jeszcze temu nieludzko się przyglądać?!

  17.12.2019 23:49

Dodaj komentarz

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin.

Ocena społeczności: - Głosów: 0

Hity dnia

Wszystkie hity »

Logowanie

Jeżeli nie posiadasz konta, zarejestruj się.

×